W śląskim zoo wyrósł las deszczowy Ameryki Południowej. Zobaczcie jak wygląda

Śląski Ogród Zoologiczny kończy 65 lat i otwiera nowy rozdział swojej historii. W piątek, 6 października 2023 r., podczas jubileuszowych obchodów, w chorzowskim zoo otwarto nowy pawilon lasu deszczowego Ameryki Południowej. To jedyna tego typu ekspozycja w Polsce.

Pawilon lasu deszczowego Ameryki Południowej to największy budynek na terenie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Ma blisko 1,5 tys. m² powierzchni (ok. 1 tys. m² hali ekspozycyjnej plus zaplecze hodowlane) i 12 m wysokości. Dzięki panującym we wnętrzu warunkom, zbliżonym do naturalnych, można go zwiedzać przez cały rok. Pionowy przekrój temperatur wynosi od 26 °C w dolnej części budynku, do 32 °C w części górnej. Wilgotność powietrza wynosi od 80 do 60%.

- W nowym pawilonie zobaczyć można wyjątkową kolekcję roślin charakterystycznych dla lasów deszczowych. Rośliny dobrano tak, by tworzyły wszystkie piętra roślinności lasu galeriowego. Obecnie rośliny są jeszcze młode – potrzeba czasu by wytworzyły wyraźne, najwyższe piętro. Mimo tego wizyta w pawilonie przyniesie wiele przyjemnych doznań dla miłośników roślin – mówi Daria Kroczek ze śląskiego zoo.

Ptaki i leniwce nad głowami zwiedzających

W pawilonie można zobaczyć m.in. kilkadziesiąt gatunków gadów i płazów, którym poświęcono obszerną ekspozycję w strefie terrariów. W ich sąsiedztwie powstały duże woliery, w których zamieszkały wyjce czarne, tamaryny cesarskie, bolita południowa oraz pancerniki włochate. Osobną strefę, złożoną z pomieszczeń wewnętrznych i basenu zewnętrznego przeznaczono dla wydr olbrzymich (ariranii), które wkrótce zostaną sprowadzone do Chorzowa.

Centralną część pawilonu zajmuje hala, w której swobodnie nad głowami zwiedzających poruszały będą się ptaki i leniwce. Z kolei przez środek pawilonu biegnie sztuczna rzeka, w której zamieszkają żółwie. Ponad nią na wysokości 4 m poprowadzona została kładka, dzięki czemu obserwacja ekspozycji możliwa jest z różnych perspektyw.

- Na terenie pawilonu wyznaczono ścieżkę zwiedzania, która uzupełniają tablice gatunkowe, edukacyjne i informacyjne. Dzięki nim zwiedzający będą mogli poznać bliżej ekosystem tropikalnego lasu deszczowego oraz jego mieszkańców – dodaje Daria Kroczek.

Pawilon lasu deszczowego Ameryki Południowej jest dostępny przez cały rok

Pawilon lasu deszczowego Ameryki Południowej dostępny jest dla zwiedzających przez cały rok, niezależnie od pory roku i dnia tygodnia od godz. 10:00 – ze względów technicznych pawilon otwierany jest na godzinę po otwarciu zoo raz zamykany pół godziny przed zamknięciem zoo. Żeby go zwiedzić nie trzeba kupować osobnego biletu.

Budowa pawilonu lasu deszczowego rozpoczęła się w listopadzie 2021 r. Obiekt powstał w miejscu dawnego budynku żyrafiarni, który do 2018 r. zajmowany był przez nosorożce. Prace budowlane zakończyły się w czerwcu 2023 r. Od tego czasu trwało nasadzanie roślin oraz aranżowanie wybiegów i terrariów.

- Wytworzenie tak skomplikowanego ekosystemu będzie procesem długotrwałym, dlatego prace przy nasadzeniu roślin i prace dekoratorskie są nadal kontynuowane – zaznacza Daria Kroczek.

Koszt budowy nowego pawilonu wyniósł ponad 17,7 mln zł. Wykonawcą inwestycji była firma Maximus ZBH z Siemianowic Śląskich.

Jesienne zmiany w śląskim zoo Nowe godziny zwiedzania i nowa kasa biletowa

Może Cię zainteresować:

Jesienne zmiany w śląskim zoo. Nowe godziny zwiedzania i nowa kasa biletowa

Autor: Redakcja

03/10/2023

W śląskim zoo urodziła się żyrafa Po siedmiu latach przerwy

Może Cię zainteresować:

W śląskim zoo urodziła się żyrafa. Po siedmiu latach przerwy

Autor: Maciej Poloczek

27/09/2023

W śląskim zoo wykluły się dwa pingwiny Teraz trzeba ustalić ich płeć

Może Cię zainteresować:

W śląskim zoo wykluły się dwa pingwiny. Teraz trzeba ustalić ich płeć

Autor: Maciej Poloczek

26/09/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon