W śląskim zoo urodziła się żyrafa. Po siedmiu latach przerwy

Po siedmioletniej przerwie w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym przyszła na świat żyrafa siatkowana. Młoda samiczka ma około 180 cm wysokości i można ją już oglądać na zewnętrznym wybiegu.

Żyrafa przyszła na świat 18 września 2023 r. Rodzicami zostali Lindani i Iroko – samiec, który został sprowadzony do Chorzowa w 2022 r. Jak informują w śląskim zoo młoda samica jest silna i zdrowa. Mierzy około 180 cm.

- Nie odstępuje na krok swojej mamy, a na opiekunów spogląda z zaciekawieniem. Wnikliwy obserwator już teraz zauważy jej podobieństwo do mamy – na niektórych plamach na klatce piersiowej widać u niej charakterystyczne, jaśniejsze punkty w kształcie gwiazdek, podobne do tych, które na swoim ciele ma Lindani – mówi Daria Kroczek, ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. - Żyrafy przychodzą na świat z indywidualnym, wyjątkowym wzorem plam. Wzór ten nie zmienia się przez całe życie – dodaje.

Młoda żyrafa nie ma jeszcze imienia. Zostanie wybrane, gdy opiekunowie lepiej poznają je charakter. Będzie to imię „międzynarodowe”, które w przyszłości, po ewentualnym wyjeździe samicy, nie będzie sprawiało trudności w wymowie pracownikom innych europejskich ogrodów zoologicznych. W Chorzowie na pewno pozostanie do czasu gdy dorośnie. Później koordynator gatunku zdecyduje o jej dalszym losie.

Sukces hodowlany śląskiego zoo

W śląski zoo podkreślają, że narodziny żyrafy to ogromny sukces związany z realizacją podstawowej misji ogrodu zoologicznego, jaką jest ochrona zagrożonych gatunków zwierząt poprzez tworzenie tzw. żywych banków genów.

- Ogrody zapewniają bezpieczne i zbliżone do naturalnych warunki życia zwierząt należących do rzadkich w naturze gatunków. Każdy nowonarodzony osobnik jest szansą na zachowanie gatunku dla przyszłych pokoleń i w razie konieczności, zapewnia możliwość powiększenia liczebności, a nawet całkowitego przywrócenia gatunku do jego naturalnego środowiska – zaznacza Daria Kroczek.

Koordynatorzy hodowli poszczególnych gatunków czuwają nad odpowiednią wymianą zwierząt pomiędzy ogrodami zoologicznymi. Chodzi o to, by w każdy zoo stada były złożone ze zwierząt odpowiednio dobranych pod względem pokrewieństwa.

Pierwsze narodziny po siedmioletniej przerwie

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym to pierwsza żyrafa siatkowana, która urodziła się po siedmioletniej przerwie. Od 2016 r. chorzowskie stado składało się bowiem wyłącznie z samic. Po śmierci samca o imieniu Ulembo rozpoczęto poszukiwania odpowiedniego samca. Zadanie nie było jednak proste.

Samiec musiał być młody i, by zachować odpowiednią różnorodność genetyczną przyszłego potomstwa, nie mógł być spokrewniony z żadną z samic w Chorzowie. Ostatecznie w 2022 r. udało się sprowadzić do Chorzowa młodego samca z ogrodu zoologicznego w Gdańsku. Ignaś (zwany też Iroko) szybko odnalazł się w nowym stadzie. Udało się połączyć go z samicami, co zaowocowało narodzinami młodej żyrafy.

Żyrafy obecne są w śląskim zoo od lat 60. XX w.

Żyrafy siatkowane obecne są w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym od lat 60. ubiegłego wieku. Jako pierwszy, w 1964 r. do ogrodu sprowadzony został samiec o imieniu Wielokropek, a dwa lata później dołączyła do niego samica – Kreska. Para już w 1968 r. doczekała się pierwszego potomka, który w nawiązaniu do imion rodziców otrzymał imię Przecinek. Były to pierwsze narodziny żyrafy w polskim ogrodzie zoologicznym.

Przez kolejne lata Kreska i Wielokropek doczekali się aż ośmiu młodych, które wyjechały do innych ogrodów zoologicznych w Polsce i Europie. Jeden z samców – Sextus pozostał w Chorzowie. Wraz z samicą o imieniu Iskra doczekał się trójki potomstwa, z której dwoje przekazane zostało do innych ogrodów zoologicznych. W Chorzowie pozostał samiec o imieniu Ecik, który stworzył parę hodowlaną z samicą Aminą i doczekali się czwórki młodych.

W 2013 r. na terenie zoo powstał nowy budynek żyrafiarni, w którym zamieszkało nowe stado hodowlane – Liani, Lindani i Ulembo, które doczekało się dwójki młodych – Lunani i Luna. Młodsza z samic w 2019 r. wyjechała do ogrodu zoologicznego w Zurychu. Po śmierci Ulembo w 2016 r. śląskie stado składało się wyłącznie z samic. Dopiero sprowadzenie samca Iroko w 2022 r. otworzyło dalszą możliwość rozrodu żyraf.

Żyrafy siatkowane

Żyrafy siatkowane (Giraffa camelopardalis reticulata), nazywane czasami żyrafami somalijskimi. Jest to podgatunek żyrafy zamieszkujący północną Kenię. Wyróżnia je charakterystyczne umaszczenie w postać siatki – cienkie linie jasnego koloru odgraniczają duże pola kasztanowego brązu.

Dorosłe osobniki tego podgatunku osiągają wysokość około 5m (samce) oraz 4m (samice). Noworodki mierzą około 1.7m. Waga dorosłego samca wynosi około 1000 kg, natomiast jego partnerki- średnio 700 kg, nowonarodzone ciele około 55 kg.

Żyrafa siatkowana jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem (kategoria EN w Czerwonej Księdze Gatunków). Dane z 2021 r. wskazują, ze w środowisku naturalnym występuje obecnie około 16 tys. osobników tego gatunku.

W śląskim zoo wykluły się dwa pingwiny Teraz trzeba ustalić ich płeć

Może Cię zainteresować:

W śląskim zoo wykluły się dwa pingwiny. Teraz trzeba ustalić ich płeć

Autor: Maciej Poloczek

26/09/2023

Las deszczowy w śląskim zoo prawie gotowy Zobaczcie jak się prezentuje

Może Cię zainteresować:

Las deszczowy w śląskim zoo prawie gotowy. Zobaczcie jak się prezentuje!

Autor: Redakcja

10/07/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon