Las deszczowy w śląskim zoo prawie gotowy. Zobaczcie jak się prezentuje!

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym powstaje strefa lasu deszczowego Ameryki Południowej. Prace budowlane w nowym pawilonie się zakończyły i pojawiły się już rośliny. Czekamy jeszcze na zwierzęta i… otwarcie!

Strefa lasu deszczowego powstaje w miejscu dawnego pawilonu dla żyraf i nosorożców. Będzie to największy obiekt na terenie chorzowskiego zoo. W pomieszczeniu ekspozycyjnym przez cały rok utrzymywany będzie mikroklimat odpowiedni dla lasu deszczowego - temperatura w przedziale od 30-35 stopni Celsjusza oraz wysoka wilgotność rzędu 70-80 procent.

- Prace budowlane są już zakończone, a rośliny, które wypełnią las deszczowy są już nasadzone w 80 procentach - wyjaśnia Daria Kroczek ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie.

Jesienią otwarcie strefy lasu deszczowego w śląskim zoo

Następnie do pawilonu wprowadzą się zwierzęta. Będą to mrówkojady ariranie, wyjce, kilkanaście gatunków gadów i płazów oraz kilka gatunków pazurkowców. Otwarcie tej egzotycznej strefy w śląskim zoo planowane jest na jesień 2023 r.

- Aby ułatwić obserwację gatunków żerujących w koronach drzew, ścieżka zwiedzania została wprowadzona na dodatkowy górny poziom, gdzie zawieszony jest pomost obserwacyjny przebiegający przez całą długość pomieszczenia, zakończony podestami widokowymi skomunikowanymi z poziomem „zero” budynku - podkreślają w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim.

Na dolnym poziomie będą cztery wydzielone wybiegi wewnętrzne. Jeden ze zbiornikiem wodnym oraz drugi zbiornik otwarty w poziomie posadzki, który będzie zasilany w wodę z kaskady, spływającej z górnego poziomu pomieszczenia. Zaprojektowano również strefę terrariów dla ekspozycji mniejszych gadów i płazów. Południowo-zachodnią elewację części wysokiej budynku oraz ponad połowę połaci dachowej zaprojektowano jako szklaną fasadę.

Nowi mieszkańcy chorzowskiego zoo To najmniejsze krokodyle świata

Może Cię zainteresować:

Nowi mieszkańcy chorzowskiego zoo. To najmniejsze krokodyle świata

Autor: Redakcja

28/04/2023

Wesołe Miasteczko koloryzowane APK

Może Cię zainteresować:

Śląskie Wesołe Miasteczko. Tak rodził się pierwszy w Polsce lunapark

Autor: Redakcja

07/07/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon