Nowi mieszkańcy chorzowskiego zoo. To najmniejsze krokodyle świata

Śląski Ogród Zoologiczny ma nowych mieszkańców. Do Chorzowa wprowadziły się najmniejsze krokodyle świata. Można je oglądać w egzotarium.

Nowi mieszkańcy chorzowskiego zoo to krokodyle krótkopyskie. Ich nazwa pochodzi od głowy zakończonej tępym, krótkim pyskiem z zębami przystosowanymi do miażdżenia muszli.

Najmniejszy gatunek krokodyla

Jest to najmniejszy gatunek krokodyla. Osiąga długość ok. 1,5 metra i wagę od 18 do 32 kilogramów. Ma silnie opancerzoną szyję, grzbiet oraz ogon. Na brzuchu i spodzie szyi posiada osteodermy (zmineralizowane płytki szkieletu zewnętrznego).

- Spotkacie je w budynku egzotarium. Zajęły terrarium, w którym wcześniej mieszkały kajmany okularowe. Przed przyjazdem nowych lokatorów wybieg przeszedł „remontową rewolucję” – wszystko dzięki super zdolnym pracownikom warsztatu i opiekunom z sekcji terrariów – informują w śląskim zoo.

Krokodyle krótkopyskie w naturze występują w Afryce środkowej i zachodniej. Zamieszkują bagniste lasy i oczka wodne, strumienie i małe rzeki. Aktywne są głownie nocą, a dzień spędzają w norach, które same wykopują. Żywią się pierścienicami, ślimakami, owadami, krabami, żabami, jaszczurkami, rybami, ptakami wodnymi oraz nietoperzami. Jest to gatunek narażony na wyginięcie.

Pingwiny z Chorzowa wróciły na zewnętrzny wybieg

Może Cię zainteresować:

Pingwiny z Chorzowa wróciły na zewnętrzny wybieg. Znów można podziwiać sympatyczne nieloty

Autor: Maciej Poloczek

18/04/2023

Wiosenne zmiany w chorzowskim zoo

Może Cię zainteresować:

Wiosenne zmiany w chorzowskim zoo. Nowe godziny otwarcia i nowe wejście

Autor: Redakcja

03/04/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon