Z ulicy Parkowej w Chorzowie zniknie kamienna kostka? Miejski Zarząd Ulic i Mostów planuje przebudowę

Przejazd ul. Parkową w Chorzowie do przyjemnych nie należy. Nawierzchnia jezdni jest tam z kamiennej kostki, więc samochody powodują duży hałas, a do tego cierpi ich zawieszenie. Być może kierowcy odetchną z ulgą, bo Miejski Zarząd Ulic i Mostów planuje przebudowę tej ulicy.

fot. Google Street View
Chorzów Parkowa

Kamienna kostka na ul. Parkowej w Chorzowie jest „od zawsze”. Kierowcy do jazdy w hałasie i wstrząsów są przyzwyczajeni, ale chętnie pozbyliby się „kocich łbów” z jezdni. Po koniec 2021 r. kostkę usunięto, ale tylko na odcinku 150 metrów, wzdłuż wybudowanego przy tej ulicy apartamentowca. Położono tam nawierzchnię z betonu asfaltowego, a koszt inwestycji to nieco ponad 300 tys. zł, z czego około 1/3 dołożył prywatny inwestor, który wybudował budynek obok.

„Kocie łby” znikną z całej ul. Parkowej?

Na ostatniej sesji Rady Miasta Chorzów, która odbyła się 27 stycznia 2022 r., przyjęto uchwałę intencyjną „w sprawie wystąpienia o wsparcie do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych”. Miejscy radni zdecydowali, że do rządowego dofinansowania zgłoszona zostanie m.in. przebudowa ul. Parkowej. O zakres planowanej przebudowy w interpelacji dopytywał radny Grzegorz Krzak. Zastępca prezydenta Chorzowa, Marcin Michalik, odpowiada, że Miejski Zarząd Ulic i Mostów planuje „wykonanie wzmocnienia konstrukcji jezdni poprzez wymianę warstw bitumicznych”.

- Przebudowa obejmować będzie wymianę nawierzchni jezdni z kostki kamiennej na nawierzchnię z betonu asfaltowego wraz ze wzmocnieniem konstrukcji na odcinku od ronda do zjazdu do budynku Parkowa 10 – tłumaczy Marcin Michalik.

Czytaj także:

Wiceprezydent dodaje, że „przełoży się to na podniesienie nośności nawierzchni, płynności ruchu, komfort przejazdu, a przede wszystkim ograniczy uciążliwy hałas od przejeżdżających pojazdów”. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy taka przebudowa miałaby ruszyć i czy inwestycja zostanie w ogóle zrealizowana, jeżeli miasto nie otrzyma dofinansowania z rządowego funduszu.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon