Nowe połączenie drogowe centrum miasta z Chorzowem Starym. Ul. Metalowców ma zostać przedłużona do ul. Siemianowickiej

Władze Chorzowa planują przedłużenie ul. Metalowców do ul. Siemianowickiej. To będzie odtworzenie naturalnego połączenia drogowego Chorzowa Starego z centrum miasta i Chorzowem II. Miejski Zarząd Ulic i Mostów ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji tej inwestycji.

fot. Google
Chorzów przedłużenie ul Metalowców

Pohutniczy teren w centrum Chorzowa dostaje nowe życie. Pod koniec listopada 2021 r. przy ul. Metalowców otwarte zostało Muzeum Hutnictwa. Tuż obok, na wysokości Placu Powstańców Śląskich, powstanie nowy węzeł komunikacyjny wraz ze zintegrowanym przystankiem autobusowo-tramwajowym i przejściem podziemnym. Na tym nie koniec inwestycji w tym rejonie – władze miasta planują przedłużenie ul. Metalowców do ul. Siemianowickiej.

- To będzie odtworzenie naturalnego połączenia komunikacyjnego Chorzowa Starego z Centrum i Chorzowem II. Takie połączenie istniało tutaj przez wiele lat, dopóki rozwój huty nie zagarnął tego terenu. Powstała droga będzie alternatywą dla korkującej się coraz mocniej ulicy Kościuszki. Poza tym zwiększy atrakcyjność działek pohutniczych. Łatwiej będzie nam przyciągnąć tutaj przedsiębiorców, a już funkcjonujące w pobliżu firmy oraz Muzeum Hutnictwa, zyskają dogodny dojazd z kolejnej strony. To jednak spojrzenie w przyszłość - na razie przystępujemy do opracowania dokumentacji projektowej - zaznacza Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Przedłużona droga, ścieżka rowerowa i nowe połączenie autobusowe

Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Chorzowie ogłosił właśnie przetarg na opracowanie dokumentacji pn.: „Budowa przedłużenia ul. Metalowców do ul. Siemianowickiej w Chorzowie”. Zakres prac projektowych – jak czytam w dokumentacji - obejmuje kompleksowe opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy drogi gminnej ulicy Metalowców od skrzyżowania z ulicą „Nowo Krakusa” wraz z obiektem mostowym nad torami kolejowymi oraz bocznicowymi do połączenia z ulicą Siemianowicką.

Czytaj także:

Nowy węzeł komunikacyjny przy ul. Katowickiej i Metalowców. Jak będzie wyglądać?

Projekt ma zakładać m.in. budowę drogi o szerokości jezdni 7 m, a także budowę chodników, miejsc postojowych, ścieżki rowerowej oraz zatok autobusowych. Chorzowski MZUiM oczekuje koncepcji zawierającej co najmniej trzy warianty realizacji tej inwestycji. Jeden z nim musi zawierać przebudowę skrzyżowania ulic Metalowców, Krakowskiej, Poznańskiej, Kasprowicza, Siemianowickiej na skrzyżowanie o ruchu okrężnym, a jeden budowę w tym miejscu skrzyżowania z sygnalizacją świetlną.

W planach jest także nowa linia tramwajowa z Chorzowa do Siemianowic Śląskich

Od wielu lat mówi się także o odbudowaniu połączenia tramwajowego Chorzowa z Siemianowicami i miało by ono biec właśnie od ul. Metalowców. Jak potwierdza Andrzej Zowada, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Ślaskie, te plany nadal są aktualne, ale raczej w dalekiej perspektywie. Nowa linia miałaby prowadzić do ul. Metalowców do skrzyżowania z ul. Kasprowicza i dalej, ale nie w śladzie dawnej „dwunastki”. Miałaby ona biec przez os. Węzłowiec i os. Młodych do pętli przy ul. Katowickiej w Siemianowicach Śląskich.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon