Nowy węzeł komunikacyjny przy ul. Katowickiej i Metalowców. Jak będzie wyglądać?

Przy ulicach Katowickiej i Metalowców w Chorzowie powstanie nowy węzeł komunikacyjny. To jeden projektów, który ma być dofinansowany Rządowego Funduszu Polski Ład. Wiemy już jak będzie wyglądać.

Przebudowa ul. Katowickiej na odcinku od estakady do ul. 3 Maja to jeden z dwóch projektów w Chorzowie, który zyska dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład. Na ten cel miasto ma otrzymać 30 mln złotych.

Czytaj także:

Prawie 35 mln zł dla Chorzowa z Polskiego Ładu. Na jakie inwestycje?

Zaplanowano tam przebudowę dwóch skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, uzbrojenie terenu poprzemysłowego oraz skomunikowanie go z ul. Katowicką. Powstaną także nowe chodniki, przystanki autobusowe, przejście podziemne, parkingi oraz ścieżka rowerowa.

- Dzięki tej dotacji, środkom z budżetu miasta Chorzów oraz funduszom unijnym możemy ruszyć z budową nowego węzła komunikacyjnego przy ulicy Katowickiej i Metalowców i to w najbogatszym wariancie – podał w mediach społecznościowych Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Zintegrowany przystanek autobusowo-tramwajowy i przejście podziemne

Nowe skrzyżowanie powstanie na wysokości ul. Krakusa i – jak podkreśla wiceprezydent Michalik – pozwoli na pełną dostępność obszaru przemysłowego z każdego kierunku. Z kolei na wysokości Placu Powstańców Śląskich ma zostać wybudowany zintegrowany przystanek autobusowo-tramwajowy wraz z przejściem podziemnym.

Na ponad półkilometrowym odcinku przy ul. Katowickiej przebudowane będzie także torowisko tramwajowe. Zostanie ono przesunięte, co pozwoli na rozbudowę układu drogowego. Cała inwestycja, wraz z częścią tramwajową, warta jest około 80 mln zł i ma zostać zrealizowana w ciągu dwóch lat od rozpoczęcia robót.

- Projekt obsłuży komunikacyjnie cały obszar po dawnej Hucie Kościuszko, na którym działa w tej chwili kilka bardzo dużych firm, jak Alstom czy Arcelor Mittal Poland i wiele mniejszych jak Minec czy Lofty Kościuszko. Codziennie do pracy przyjeżdża tam kilka tysięcy ludzi – podkreśla Marcin Michalik.

Nowy węzeł komunikacyjny ułatwi także dojazd do Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, którego otwarcie zaplanowano na koniec listopada.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon