Prawie 35 mln zł dla Chorzowa z Polskiego Ładu. Na jakie inwestycje?

Chorzów ma otrzymać blisko 35 mln złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład. To pieniądze na realizację inwestycji drogowych – w planach jest przebudowa węzła drogowego przy ul. Katowickiej oraz remont ul. Nowej.

fot. Tymoteusz Staniek
Chorzów ul Katowicka

Ul. Katowicka w Chorzowie, czyli część Drogi Krajowej 79, ma zostać przebudowana na odcinku od estakady do ul. 3 Maja. Zaplanowano tam przebudowę dwóch skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, uzbrojenie terenu poprzemysłowego oraz skomunikowanie go z DK79, budowę chodników, przystanków autobusowych, przejścia podziemnego, parkingów, ścieżki rowerowej oraz przebudowę kolizji z istniejącymi uzbrojeniem podziemnym. Na ten cel Chorzów z rządowego Polskiego Ładu ma otrzymać 30 mln zł, a w ramach wkładu własnego miasto pozyskało na część zadania dotację z RPO WSL.

Kolejna inwestycja jest dużo skromniejsza. Zakłada przebudowę ul. Nowej i przystosowanie drogi do obsługi ruchu ciężkiego. W tym celu zostanie wzmocniona jej konstrukcja i wykonana będzie nowa nawierzchnia jezdni. Na ten cel z rządowego funduszu ma trafić 4,75 mln zł. Jak podkreślają chorzowscy urzędnicy ten projekt przyczyni się do wzrostu atrakcyjności inwestycyjnej sąsiednich terenów i pozwoli na sprawniejszy dojazd do powstających i wciąż rozbudowywanych zakładów przemysłowych.

- To bardzo ważne, bo to właśnie wokół ulicy Metalowców i Nowej zlokalizowanych jest wiele ważnych dla miasta przedsiębiorstw. Codziennie do pracy w Alstomie, Hucie Królewskiej, Minecu i innych firmach dojeżdżają tutaj setki osób. Niebawem otworzymy też Muzeum Hutnictwa. Chcemy lepiej skomunikować te tereny, aby były atrakcyjne zarówno dla zwiedzających poruszających się samochodami, komunikacją publiczną, jak i pieszo – podkreśla Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

W pierwszej edycji naboru wniosków do programu Polski Ład, w kategorii bez kwotowego ograniczenia, Chorzów zgłosił także przebudowę stadionu piłkarskiego przy ul. Cichej 6. Na ten cel wnioskował o dotację w wysokości ponad 195 mln zł. Ten projekt nie otrzyma jednak rządowego dofinansowania.

Czytaj także:

Polski Ład uderzy w budżety samorządów! Ile straci Chorzów?

Chorzów straci na Polskim Ładzie?

Samorządowy podkreślają, że rządowy Polski Ład, który jest przedstawiany jako pomoc i wsparcie, oznaczać będzie znaczne uszczuplenie gminnych budżetów. Związek Miast Polskich przeanalizował rządowy program w zakresie podatków i z tych wyliczeń wynika, że samorządy w ciągu 10 lat stracą na tych zmianach 145 mld zł, podczas gdy budżet centralny zyska 27 mld zł. Z wyliczeń ZMP wynika, że tylko w 2022 r. Chorzów straci na Polskim Ładzie ponad 41,6 mln zł.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon