Polski Ład dla Chorzowa. Radni zdecydowali co zgłosić do Programu Inwestycji Strategicznych

Z pierwszego naboru do Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład Chorzów ma otrzymać blisko 35 mln zł dofinansowania na inwestycje drogowe. Radni zdecydowali o co miasto będzie wnioskować w kolejnym naborze.

fot. Tymoteusz Staniek
Chorzów ul Katowicka

W ramach Polskiego Ładu dofinansowana ma być przebudowa ul. Katowickiej na odcinku estakady do ul. 3 Maja, na co z rządowego funduszu trafić ma 30 mln zł. Zaplanowano tam m.in. przebudowę dwóch skrzyżowań, budowę przejścia podziemnego i zintegrowanego przystanku autobusowo-tramwajowego i lepsze skomunikowanie pohutnicznych terenów. Kolejna inwestycja jest dużo skromniejsza - zakłada przebudowę ul. Nowej i przystosowanie drogi do obsługi ruchu ciężkiego. Na ten cel z rządowego funduszu ma trafić 4,75 mln zł.

Czytaj także:

Drugi nabór do Programu Inwestycji Strategicznych

Pod koniec grudnia ubiegłego roku premier Mateusz Morawiecki ogłosił drugi nabór do Programu Inwestycji Strategicznych. Samorządy mogą składać trzy wnioski – do 5 mln zł, do 30 mln zł oraz do 65 mln zł. Bezzwrotne dofinansowanie może wynieść nawet do 95% wartości inwestycji.

- Będziemy kładli nacisk na projekty modernizacyjne i te, które tworzą miejsca pracy. Zgodnie z nasza obietnicą Polski Ład ma przyczynić się do utworzenia około pół miliona nowych miejsc pracy – mówił premier w grudniu 2021 r.

Na sesji Rady Miasta Chorzów, która odbyła się 27 stycznia 2022 r., przyjęto uchwałę „w sprawie wystąpienia o wsparcie do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych”. Radni zdecydowali, że zgłoszone zostaną:

  • przygotowanie terenów inwestycyjnych w Chorzowie Starym
  • przebudowa ul. Parkowej w Chorzowie
  • przebudowa z rozbudową Przedszkola nr 7 wraz z budową infrastruktury towarzyszącej przy ul. Łagiewnickiej w Chorzowie

Za przyjęciem uchwały głosowali wszyscy radni obecni na sesji.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon