Kolejny nabór do Polskiego Ładu. Do samorządów ma trafić 20 mld zł

Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek, 28 grudnia 2021 r., ogłosił drugi nabór do Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Do samorządów ma trafić ponad 23 mld zł.

- Kończy się kolejny rok pod znakiem pandemii i jeżeli chcemy gospodarczo jak najlepiej wyjść z tych ogólnoświatowych tarapatów to musimy inwestować. Inwestycje są kluczem do tworzenia nowych miejsc pracy, modernizacji państwa i infrastruktury – mówił na konferencji premier Mateusz Morawiecki. Zdaniem premiera ma się do tego przyczynić Program Inwestycji Strategicznych. Właśnie ruszył drugi nabór po środki z tego programu.

- Będziemy kładli nacisk na projekty modernizacyjne i te, które tworzą miejsca pracy. Zgodnie z nasza obietnicą Polski Ład ma przyczynić się do utworzenia około pół miliona nowych miejsc pracy – mówił Mateusz Morawiecki.

W drugim naborze do Programu Inwestycji Strategicznych, który zakończy się 15 lutego 2021 r., samorządy mogą składać trzy wnioski – do 5 mln zł, do 30 mln zł oraz do 65 mln zł. Premier Morawiecki podkreślił, że środki z pierwszego naboru otrzymało blisko 100% samorządów. W pierwszej turze pula środków wyniosła ok. 23 mld zł. Drugi nabór środków ma się zamknąć w kwocie 20 mld zł. Bezzwrotne dofinansowanie może wynieść nawet do 95% wartości inwestycji.

Czytaj także:

Prawie 35 mln zł dla Chorzowa z Polskiego Ładu. Na jakie inwestycje?

Polski Ład uderzy w budżety samorządów! Ile straci Chorzów?

Samorządowy podkreślają, że rządowy Polski Ład, który jest przedstawiany jako pomoc i wsparcie, oznaczać będzie znaczne uszczuplenie gminnych budżetów. Związek Miast Polskich przeanalizował rządowy program w zakresie podatków i z tych wyliczeń wynika, że samorządy w ciągu 10 lat stracą na tych zmianach 145 mld zł, podczas gdy budżet centralny zyska 27 mld zł. Z wyliczeń ZMP wynika, że tylko w 2022 r. Chorzów straci na Polskim Ładzie ponad 41,6 mln zł.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Urząd Miasta Chorzów

Polski Ład uderzy w budżety samorządów! Ile straci Chorzów?

Andrzej Kotala

Prezydent Andrzej Kotala chory na COVID-19

Polski Ład

Pracownicy urzędów skarbowych mają dość Polskiego Ładu

Dziś nikt do końca nie wie, czym tak naprawdę ogrzewają swoje domy Polacy

ANALIZA. Palenie węglem zakazane od 2028 r.

Europejskie Forum Przyszłości

Europejskie Forum Przyszłości w Chorzowie

Andrzej Kotala

Absolutorium dla prezydenta Andrzeja Kotali

Andzej kotala briefing

Prezydent Kotala: Akcja CBŚP w Chorzowie to atak polityczny!