Kolejny nabór do Polskiego Ładu. Do samorządów ma trafić 20 mld zł

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek, 28 grudnia 2021 r., ogłosił drugi nabór do Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Do samorządów ma trafić ponad 23 mld zł.

Mateusz Morawiecki

- Kończy się kolejny rok pod znakiem pandemii i jeżeli chcemy gospodarczo jak najlepiej wyjść z tych ogólnoświatowych tarapatów to musimy inwestować. Inwestycje są kluczem do tworzenia nowych miejsc pracy, modernizacji państwa i infrastruktury – mówił na konferencji premier Mateusz Morawiecki. Zdaniem premiera ma się do tego przyczynić Program Inwestycji Strategicznych. Właśnie ruszył drugi nabór po środki z tego programu.

- Będziemy kładli nacisk na projekty modernizacyjne i te, które tworzą miejsca pracy. Zgodnie z nasza obietnicą Polski Ład ma przyczynić się do utworzenia około pół miliona nowych miejsc pracy – mówił Mateusz Morawiecki.

W drugim naborze do Programu Inwestycji Strategicznych, który zakończy się 15 lutego 2021 r., samorządy mogą składać trzy wnioski – do 5 mln zł, do 30 mln zł oraz do 65 mln zł. Premier Morawiecki podkreślił, że środki z pierwszego naboru otrzymało blisko 100% samorządów. W pierwszej turze pula środków wyniosła ok. 23 mld zł. Drugi nabór środków ma się zamknąć w kwocie 20 mld zł. Bezzwrotne dofinansowanie może wynieść nawet do 95% wartości inwestycji.

Czytaj także:

Prawie 35 mln zł dla Chorzowa z Polskiego Ładu. Na jakie inwestycje?

Polski Ład uderzy w budżety samorządów! Ile straci Chorzów?

Samorządowy podkreślają, że rządowy Polski Ład, który jest przedstawiany jako pomoc i wsparcie, oznaczać będzie znaczne uszczuplenie gminnych budżetów. Związek Miast Polskich przeanalizował rządowy program w zakresie podatków i z tych wyliczeń wynika, że samorządy w ciągu 10 lat stracą na tych zmianach 145 mld zł, podczas gdy budżet centralny zyska 27 mld zł. Z wyliczeń ZMP wynika, że tylko w 2022 r. Chorzów straci na Polskim Ładzie ponad 41,6 mln zł.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon