Protesty nic nie dały. Radni za budową osiedla przy Parku Śląskim

Hańba! Hańba! Takie okrzyki to reakcja na decyzję chorzowskich radnych. W czwartek, 9 marca 2023 r., zgodzili się na budowę osiedla mieszkaniowego na terenie byłych Międzynarodowych Targów Katowickich. Tuż przy Parku Śląskim. Sesję Rady Miasta Chorzów poprzedził protest organizacji społecznych.

Na terenie byłych Międzynarodowych Targów Katowickich, w miejscu gdzie w 2006 r. doszło do katastrofy budowlanej, będzie mogło powstać osiedle mieszkaniowe. Taką decyzję podjęli chorzowscy radni. Większość z nich poparła wniosek dewelopera.

Osiedle przy Parku Śląskim. Inwestor skorzystał z "lex deweloper"

Decyzja Rady Miasta była konieczna, bo zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego jest to teren przeznaczony na cele handlowe i usługowe. Jest jednak ustawa „lex deweloper”, która daje możliwość inwestycji mieszkaniowych w takich miejscach, ale zgodę na to muszą dać miejscy radni.

Teren po MTK w 2018 r. kupiła firma Atal i przez długi czas nic się z nim nie działo. Dopiero na początku stycznia 2023 r. deweloper złożył wniosek o „ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej i inwestycji towarzyszącej”. Ma tam powstać „zielone osiedle”. Inwestycja zakłada budowę trzech kaskadowych budynków mieszkalnych, w których będzie blisko tysiąc mieszkań. Przeciwko tym planom protestowało wiele organizacji społecznych. Przed sesją zebrali się także przy chorzowskim Urzędzie Miasta.

- Ten teren był sprzedany pod usługi. To powinny być usługi, które współgrają z przyrodą Parku Śląskiego, np. turystyczne, wypożyczalnia rowerów czy rolek organizacja wycieczek po parku. Takie, które wprowadzą jakiś bufor pomiędzy ludźmi a przyrodą. Nauczą korzystać z przyrody – mówiła Barbara Wojtaszek z Fundacji Rzecz Społeczna.

To otulina Parku Śląskiego. Ten teren znajduje się 100 metrów od najcenniejszych zasobów przyrodniczych parku – podkreślił dr Ryszard Kulik z Rady ds. Różnorodności Biologicznej Parku Śląskiego. Zaznaczył także, że zniszczony zostanie krajobraz parku. - Nie zgadzamy się na to w imieniu wielu milionów ludzi, którzy są użytkownikami tego parku. Po drugiej stronie jest interes inwestora i ewentualnie 2 tys. mieszkańców. Zważmy te racje – apelował dr Kulik.

Chorzowscy radni poparli wniosek dewelopera

Większość chorzowskich radnych była głucha na argumenty społeczników. Wniosek dewelopera poparło 13 z nich. Przeciw było 6 i tyle samo wstrzymało się od głosu. Przyjęta przez Radę Miasta Chorzów uchwała może zostać jeszcze unieważniona przez nadzór prawny wojewody śląskiego. Oczywiście o ile będę ku temu merytoryczne powody.

Wynik głosowania ws. osiedla przy Parku Śląskim
Wynik głosowania ws. osiedla przy Parku Śląskim

Wcześniej chorzowscy radni wielokrotnie zajmowali się budową osiedla na sąsiednim terenie przy ul. Targowej, także tuż przy Parku Śląskim. W 2018 r. nie zgodzili się na budowę, ale dwa lata później zmienili zdanie. Wtedy uchwała została uchylona przez nadzór prawny wojewody. Inwestor, spółka Green Park Silesia, złożył więc kolejny wniosek, który uwzględniał uwagi nadzoru wojewody. Chorzowscy radni zajęli się nim w maju 2021 r. a wtedy znów zmienili zdanie i nie zgodzili się na tę inwestycję. Na działce przy ul. Targowej 4 można jednak zbudować aparthotel, na co zgodę we wrześniu 2020 r. wydał prezydent Chorzowa.

Wizualizacje osiedla na terenie rzeźni w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Osiedle mieszkaniowe na terenie byłej rzeźni w Chorzowie. Radni zezwolili na budowę

Autor: Maciej Poloczek

28/10/2022

Chorzów byłe MTK

Może Cię zainteresować:

Będą nowe osiedla przy Parku Śląskim? Władze Chorzowa chcą zmiany planów zagospodarowania przestrzennego

Autor: Maciej Poloczek

18/02/2022

Chorzow targowa4

Może Cię zainteresować:

Chorzowscy radni tym razem przeciw budowie osiedla przy Parku Śląskim

Autor: Maciej Poloczek

27/05/2021

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon