Nowy stadion Ruchu Chorzów coraz bliżej. Miejscy radni jednogłośni

Chorzowscy radni jednogłośnie za budową nowego stadionu Ruchu Chorzów. W czwartek, 15 czerwca 2023 r., zgodzili się na zapisanie w Wieloletniej Prognozie Finansowej ponad 395 mln zł na wydatki związane z tą inwestycją. Teraz tylko obiecana dotacja z budżetu centralnego, kredyt, przetarg i… można budować! Nowy stadion ma być gotowy w 2027 r.


Chyba nikt nie zakładał inne decyzji. Chorzowscy radni jednogłośnie zgodzili się na zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej, w której zapisano kwotę ponad 395 mln zł na wydatki związane z budowę nowego stadionu Ruchu Chorzów (pierwotny projekt uchwały zakładał ponad 346 mln zł, ale okazało się, że trzeba wliczyć pełną kwotę VAT, który później ma być odzyskany).

Ta decyzja była konieczna do złożenia wniosku o rządowe dofinansowanie do budowy z "Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu - Edycja 2023" oraz do złożenia wniosku o kredyt na „wkład własny” do budowy.

Prawie 400 mln zł na budowę stadionu Ruch Chorzów

Za budowę nowego stadionu Ruchu Chorzów odpowiedzialna będzie firma ADM Serwis. To ona będzie składać wniosek o dofinansowanie do Ministerstwa Sportu, a później będzie się starać o kredyt na „wkład własny”. Kwota ponad 395 mln zł zapisana w WPF obejmuje zabezpieczenie spłaty kredytu, zabezpieczenie środków na funkcjonowanie stadionu i trwałości projektu, VAT od nakładów inwestycyjnych oraz koszty związane z przygotowaniem i zarządzeniem procesem inwestycyjnym. To wszystko na okres 18 lat.

- Dziękuję Radzie Miasta Chorzów, która jednogłośnie zgodziła się na zapisanie w WPF kwoty 395 295 414,69 mln zł na budowę stadionu. W tym roku ADM Serwis sp. z o.o. zostanie dokapitalizowany kwotą blisko 3 mln zł na obsługę procesu inwestycyjnego – stwierdził prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala.

Pierwsze miliony będą m.in. na wykonanie nowego programu funkcjonalno-użytkowego, inwentaryzację zieleni oraz mapę do celów projektowych oraz zespół ekspertów. Nowy stadion przy Cichej kosztować ma niecałe 250 mln zł. Dodatkowo po 6 mln zł trzeba będzie wydać na restaurację oraz system podgrzewania na boisku treningowym, co stanie się wymogiem licencyjnym.

Nowy stadion na Cichej ma być gotowy w 2027 r.

Wysokość kredytu na budowę stadionu wynieść ma nieco ponad 109 mln zł, natomiast dotacja z Ministerstwa Sportu blisko 104 mln zł. Szacunkowy koszt kredytu to ponad 102 mln zł, czyli spłacić trzeba będzie blisko dwa razy więcej niż wyniesie pożyczka. Spłacana ma być przez 15 lat, od czasu zakończenia budowy. Wniosek o dofinansowanie do Ministerstwa Sportu musi być złożony do końca czerwca, a we wrześniu powinna być decyzja.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to budowa nowego stadionu przy Cichej rozpocznie się w 2024 r. Trzy lata później będzie można świętować otwarcie nowej areny Niebieskich. Do tego czasu Ruch Chorzów będzie rozgrywał swoje domowe mecze na stadionie Piasta Gliwice i (mamy taką nadzieję) na Stadionie Śląskim.

Blisko 350 mln zł na nowy stadion Ruchu Chorzów

Może Cię zainteresować:

Blisko 350 mln zł na nowy stadion Ruchu Chorzów. Jest projekt uchwały Rady Miasta Chorzów

Autor: Maciej Poloczek

05/06/2023

Kolejny krok ws budowy nowego stadionu Ruchu Chorzów

Może Cię zainteresować:

Kolejny krok ws. budowy nowego stadionu Ruchu Chorzów

Autor: Maciej Poloczek

25/05/2023

W Warszawie o stadionie Ruchu Chorzów Nadal bez konkretów

Może Cię zainteresować:

W Warszawie o nowym stadionie Ruchu Chorzów. Ustalono, że... będzie wniosek

Autor: Maciej Poloczek

17/05/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon