Blisko 350 mln zł na nowy stadion Ruchu Chorzów. Jest projekt uchwały Rady Miasta Chorzów

W przyszłym tygodniu, 15 czerwca 2023 r., obędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Chorzów poświęcona budowie nowego stadionu Ruchu Chorzów. W projekcie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej pojawia się kwota blisko 350 mln zł na tę inwestycję. Dlaczego aż tyle?

wizualizacja nowego stadionu Ruchu Chorzów
Blisko 350 mln zł na nowy stadion Ruchu Chorzów

Przypomnijmy, że sprawa budowy nowego stadionu Ruchu Chorzów nabrała rozpędu po tym, gdy premier Mateusz Morawiecki obiecał na ten cel 100 mln zł z rządowego budżetu. Na majowej sesji Rady Miasta Chorzów podjęto dwie uchwały związane z budowę nowej areny przy Cichej 6.

Pierwsza dotyczy wydzierżawienia spółce ADM Serwis (to ona będzie odpowiedzialna za inwestycję) gruntów, na których znajduje się stadion. Druga „rekomendacji zabezpieczenia środków finansowych w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Chorzów z przeznaczeniem na budowę stadionu przy ul. Cichej 6 w Chorzowie”. Ustalono wtedy, że dodatkowa sesja w tej sprawie odbędzie się 15 czerwca 2023 r.

- Koniecznym warunkiem na początku każdej inwestycji jest załatwienie wielu spraw formalnych, co właśnie czynimy. Setki stron papieru są przepustką, by na Cichą 6 mógł wjechać ciężki sprzęt. Środki, które wyłoży miasto Chorzów, pozyskane zostaną z zaciągniętego kredytu – zaznaczył w maju Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Stadion ma kosztować ok. 200 mln zł, skąd więc kwota blisko 350 mln zł?

W projekcie zmian w uchwale dotyczącej Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Chorzów, w wykazie przedsięwzięć realizowanych w latach 2023 – 2026, wprowadzono nowe zadanie „Przebudowa stadionu piłkarskiego przy ul. Cichej 6 w Chorzowie, obejmująca rozbudowę stadionu wraz z parkingami oraz infrastrukturą techniczną”.

- Zadanie realizowane będzie w latach 2023-2041 o łącznej wartości 346.361.513,02 zł – czytamy w objaśnieniach do wykazu.

Koszt budowy nowego stadionu przy Cichej 6 szacuje się na ok. 200 mln zł. Skąd więc tak wysoka kwota wpisana do Wieloletniej Prognozy Finansowej?

- Koszty, które oszacowano w uchwale i rozłożono na 18 lat, obejmują budowę stadionu, koszty zadłużenia czyli odsetki od zaciągniętego kredytu oraz koszty utrzymania nowego obiektu przy Cichej. Kwota wpisana w WPF czyli 346 361 513,02 zł nie zawiera obiecanego dofinansowania z budżetu państwa w ramach konkursu "Program inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu - Edycja 2023" – wyjaśnia Łukasz Adamczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Chorzów.

Rzecznik chorzowskiego magistratu dodaje, że do WPF wprowadzono dofinansowanie do przebudowy stadionu w formie podniesienia kapitału spółki ADM Serwis, która będzie realizować inwestycję.

Kolejny krok ws budowy nowego stadionu Ruchu Chorzów

Może Cię zainteresować:

Kolejny krok ws. budowy nowego stadionu Ruchu Chorzów

Autor: Maciej Poloczek

25/05/2023

W Warszawie o stadionie Ruchu Chorzów Nadal bez konkretów

Może Cię zainteresować:

W Warszawie o nowym stadionie Ruchu Chorzów. Ustalono, że... będzie wniosek

Autor: Maciej Poloczek

17/05/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon