Nowa mieszkanka chorzowskiego zoo. To gepardzica o imieniu Paya

Śląski Ogród Zoologiczny ma nową mieszkankę. To gepardzica o imieniu Paya, która przeprowadziła się do Chorzowa z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

fot. N.Szyszko/Śląski Ogród Zoologiczny
Nowa mieszkanka chorzowskiego zoo

Gepardzica Paya, która zamieszkała w chorzowskim zoo, to młoda samica w wieku 1,5 roku. Można ją już oglądać na wybiegu, ale pracownicy ogrodu, jak w przypadku każdego nowego mieszkańca, proszą o cierpliwość i delikatność.

- Paya dopiero co przybyła i musi się jeszcze przyzwyczaić do nowego środowiska. Dajmy jej trochę czasu i przestrzeni, aby poczuła się u nas jak w domu. Pamiętajmy, że to dla niej nowe miejsce, dlatego ważne jest, abyśmy nie niepokoili jej nadmiernie – podkreślają w śląskim zoo.

Najszybsze lądowe ssaki świata

W naturze gepardy występują na sawannach i trawiastych równinach Afryki (na południe od Sahary) oraz Iranu. To najszybsze lądowe ssaki na świecie, w pogoni za ofiarą i na krótkich dystansach rozwijają prędkość przekraczającą 100 km/h. Jako jedyne z rodziny kotowatych gonią swoje ofiary.

- W czasie trwającego przeciętnie 20 sekund pościgu traci dużo energii - po upolowaniu ofiary musi więc odpocząć, co często wykorzystują inne drapieżniki i wykradają mu zdobycz – dodają w zoo.

Gepardy to gatunek narażony na wyginięcie. Na świecie prowadzone są różnie projekty, które mają na celu ich ochronę. Jednym z nich jest Europejski Program Hodowlany, w którym Śląski Ogród Zoologiczny bierze aktywny udział.

Chorzów zoo las deszczowy

Może Cię zainteresować:

W śląskim zoo wyrósł las deszczowy Ameryki Południowej. Zobaczcie jak wygląda

Autor: Maciej Poloczek

06/10/2023

W śląskim zoo urodziła się kolejna żyrafa Ma na imię Lilo

Może Cię zainteresować:

Wspaniałe wieści z chorzowskiego zoo. Na świat przyszła kolejna żyrafa. Otrzymała imię Lilo

Autor: Maciej Poloczek

21/01/2024

Swinie rzeczne zoo chorzow 02

Może Cię zainteresować:

Świnie rzeczne urodziły się w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie. I to od razu bliźniaki i trojaczki!

Autor: Katarzyna Pachelska

02/11/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon