Świnie rzeczne urodziły się w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie. I to od razu bliźniaki i trojaczki!

W naturalnych warunkach występują w środkowej i zachodniej Afryce oraz na Madagaskarze. Pięć uroczych małych świnek rzecznych przyszło na świat w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Bliźnięta i trojaczki mają inne mamy, ale za to tego samego tatę. Można je już oglądać w chorzowskim zoo.

- Niezmiernie nam miło poinformować, iż na początku października w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym
w Chorzowie po raz kolejny przyszły na świat urocze maluchy świń rzecznych - mówi Anna Bała, kierownik sekcji edukacji i promocji Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Pięć świnek rzecznych urodziło się w chorzowskim zoo

Młode to potomstwo dwóch samic - Melisy i Jagody oraz samca Pumby. Pięć uroczych warchlaczków przyszło na świat 7 i 8 października. Szczęśliwą mamą bliźniaków została Melisa, a trojaczków - Jagoda. Płeć młodych będzie znana w nadchodzących tygodniach. Maluchy, wraz z resztą stada, można już podziwiać na wybiegu.

Świnie rzeczne w naturalnych warunkach występują w środkowej i zachodniej Afryce oraz na Madagaskarze. Ich cechą charakterystyczną są długie uszy zakończone kosmykami włosów. Zarówno samiec, jak i samica posiada dwie pary kłów. Ich cechą charakterystyczną są długie pasma sierści na końcach uszu. Dojrzałość płciową osiągają w wieku około trzech lat. Okres rozrodczy trwa od września do kwietnia. Locha buduje z traw duże gniazdo, w którym po około 4-miesięcznej ciąży rodzi się 1-6 młodych. Potomstwem opiekują się oboje rodzice. Żyją w małych stadach, liczących od 3 do 11 osobników, które podlegają dominującemu samcowi.

Świnki rzeczne jak zwykłe - lubią jeść wszystko

Świnie rzeczne tak jak inni przedstawiciele tej rodziny są wszystkożerne, żywią się urozmaiconym pokarmem, min. owocami, nasionami, korzeniami, roślinami wodnymi, bezkręgowcami, małymi kręgowcami, jajami, czy nawet padliną. Ich przysmakiem są nasiona drzewa gatunku Balanites wilsoniana, których poszukują w odchodach słoni.

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem, ma status LC (najmniejszej troski) według IUCN.

Chorzów zoo las deszczowy

Może Cię zainteresować:

W śląskim zoo wyrósł las deszczowy Ameryki Południowej. Zobaczcie jak wygląda

Autor: Maciej Poloczek

06/10/2023

Jesienne zmiany w śląskim zoo Nowe godziny zwiedzania i nowa kasa biletowa

Może Cię zainteresować:

Jesienne zmiany w śląskim zoo. Nowe godziny zwiedzania i nowa kasa biletowa

Autor: Redakcja

03/10/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon