Wspaniałe wieści z chorzowskiego zoo. Na świat przyszła kolejna żyrafa. Otrzymała imię Lilo

Śląski Ogród Zoologiczny ma nową mieszkankę. To urocza żyrafa o imieniu Lilo, która przyszła na świat w nocy 16 stycznia 2024 r.

fot. O.Mierzejewska/Śląski Ogród Zoologiczny
W śląskim zoo urodziła się kolejna żyrafa Ma na imię Lilo

Śląskie zoo pochwaliło się kolejnym sukcesem hodowlanym. We wtorek, 16 stycznia 2024 r., w Chorzowie przyszła na świat kolejna żyrafa po siedmiu latach przerwy. Otrzymała imię Lilo.

- Lunani, która po raz pierwszy pełni rolę matki, niestety nie jest zwolenniczką naturalnego karmienia. Obowiązek karmienia malucha przejęli opiekunowie. Lilo jest silna i dobrze się rozwija. Obecnie przebywa w pomieszczeniu z mamą, ciociami i siostrą – informują w zoo.

Pierwsza żyrafa siatkowana urodziła się w Chorzowie po siedmioletniej przerwie we wrześniu 2023 r. Od 2016 r. chorzowskie stado składało się bowiem wyłącznie z samic. Po śmierci samca o imieniu Ulembo rozpoczęto poszukiwania odpowiedniego samca. Zadanie nie było jednak proste.

Samiec musiał być młody i, by zachować odpowiednią różnorodność genetyczną przyszłego potomstwa, nie mógł być spokrewniony z żadną z samic w Chorzowie. Ostatecznie w 2022 r. udało się sprowadzić do Chorzowa młodego samca z ogrodu zoologicznego w Gdańsku. Ignaś (zwany też Iroko) szybko odnalazł się w nowym stadzie. Udało się połączyć go z samicami, co zaowocowało narodzinami młodej żyrafy.

Żyrafy obecne są w śląskim zoo od lat 60. XX w.

Żyrafy siatkowane obecne są w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym od lat 60. ubiegłego wieku. Jako pierwszy, w 1964 r. do ogrodu sprowadzony został samiec o imieniu Wielokropek, a dwa lata później dołączyła do niego samica – Kreska. Para już w 1968 r. doczekała się pierwszego potomka, który w nawiązaniu do imion rodziców otrzymał imię Przecinek. Były to pierwsze narodziny żyrafy w polskim ogrodzie zoologicznym.

Przez kolejne lata Kreska i Wielokropek doczekali się aż ośmiu młodych, które wyjechały do innych ogrodów zoologicznych w Polsce i Europie. Jeden z samców – Sextus pozostał w Chorzowie. Wraz z samicą o imieniu Iskra doczekał się trójki potomstwa, z której dwoje przekazane zostało do innych ogrodów zoologicznych. W Chorzowie pozostał samiec o imieniu Ecik, który stworzył parę hodowlaną z samicą Aminą i doczekali się czwórki młodych.

W 2013 r. na terenie zoo powstał nowy budynek żyrafiarni, w którym zamieszkało nowe stado hodowlane – Liani, Lindani i Ulembo, które doczekało się dwójki młodych – Lunani i Luna. Młodsza z samic w 2019 r. wyjechała do ogrodu zoologicznego w Zurychu. Po śmierci Ulembo w 2016 r. śląskie stado składało się wyłącznie z samic. Dopiero sprowadzenie samca Iroko w 2022 r. otworzyło dalszą możliwość rozrodu żyraf.

Pingwiny z chorzowskiego zoo już zimują

Może Cię zainteresować:

Pingwiny z chorzowskiego zoo już zimują. Na zewnętrzny wybieg wrócą wiosną przyszłego roku

Autor: Redakcja

21/11/2023

Chorzów zoo las deszczowy

Może Cię zainteresować:

W śląskim zoo wyrósł las deszczowy Ameryki Południowej. Zobaczcie jak wygląda

Autor: Maciej Poloczek

06/10/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon