Niekończąca się opowieść. Jak przebiegają prace na ul. 3 Maja w Chorzowie?

Ciekawi jak przebiegają prace na ul. 3 Maja w Chorzowie? My też! Zapytaliśmy więc o to w Urzędzie Miasta i Tramwajach Śląskich. Termin zakończenia prac jest podobno niezagrożony. Chodzi oczywiście o… wydłużony termin.

Chorzów 3 Maja

Przebudowa ul. 3 Maja w Chorzowie to – jak mówią mieszkańcy – niekończąca się opowieść. Jest jedną z trzech dużych inwestycji realizowanych wspólnie przez miasto i spółkę Tramwaje Śląskie w ostatnich latach. I choć rozpoczęła się jako pierwsza, to trwa najdłużej i jest najbardziej opóźniona. Inwestycje na ulicach Hajduckiej i Powstańców udało się już zakończyć, choć także z opóźnieniem.

Opóźnienie już na starcie prac

Prace na ul. 3 Maja ruszyły w listopadzie 2019 r. i już na starcie były opóźnione. Z powodu odwołań oferentów proces przetargowy trwał bowiem aż półtora roku. Ostatecznie wykonawcą została firma Silesia Invest z Gliwic. Zgodnie z umową prace miały się zakończyć do końca 2021 r. Mamy wrzesień roku 2022. Jak wygląda sytuacja na ul. 3 Maja?

- Na odcinku Bytomska-Składowa prace zostały zakończone i prowadzony jest ruch tramwajów. Na odcinku Katowicka-Styczyńskiego prace torowe zostały zakończone, a wykonawca realizuje jeszcze prace w zakresie budowy sieci trakcyjnej – wymienia Andrzej Zowada, rzecznik prasowy Tramwajów Śląskich.

Najwięcej prac jest jeszcze na odcinku Styczyńskiego-Składowa. Jak wymieniają w Tramwajach Śląskich trwa tam: wykonanie stabilizacji koryta torowiska, wykonanie podbudowy torowiska, zabudowa przepustów pod kable energetyczne, przełączanie kabli średniego napięcia w rejonie ul. Żołnierzy Września, montaż słupów trakcyjnych i budowę sieci trakcyjnej, montaż barierek wzdłuż chodnika i ścieżki rowerowej w rejonie szkoły przy ul. Żołnierzy Września.

Inwestycja na ul. 3 Maja opóźniona o rok

Tomasz Breguła, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Chorzowie, dodaje, że na południowej części odcinka ul. 3 Maja od ul. Styczyńskiego do ul. Składowej, poza jednym torem linii tramwajowej, wykonać trzeba także: południową część jezdni, chodnik, miejsca postojowe, oświetlenie uliczne oraz fragment ścieżki rowerowej.

Tak w Tramwajach Śląskich, jak i w Urzędzie Miasta Chorzów informują, że planowany termin zakończenia robót to 31 grudnia 2022 r. Podtrzymują więc zapewnienia sprzed ponad pół roku. Jeżeli ten termin zostanie dotrzymany, to inwestycja będzie opóźniona o okrągły rok.

Chorzów ul 3 Maja

Może Cię zainteresować:

Zmiany na remontowanej ul. 3 Maja w Chorzowie

Autor: Maciej Poloczek

15/06/2022

Chorzow 3 Maja tramwaj

Może Cię zainteresować:

Tramwaje wracają na ul. 3 Maja w Chorzowie. Niestety jeszcze nie na całej trasie

Autor: Maciej Poloczek

28/04/2022

Chorzów remonty dróg

Może Cię zainteresować:

Remonty dróg w Chorzowie. Na jakim etapie są prace na ulicach: 3 Maja, Hajduckiej i Powstańców?

Autor: Maciej Poloczek

15/02/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon