Muzeum Hutnictwa docenione w kolejnym konkursie

Miasto Chorzów zostało wyróżnione w konkursie Zabytek Zadbany 2022 zorganizowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Wyróżnienie przyznano w kategorii „Zabytki techniki” za prace przy Muzeum Hutnictwa.

fot. Łukasz Adamczyk/UM Chorzów
Wyróżnienie dla Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

W tym roku do konkursu Zabytek Zadbany zgłoszono 100 obiektów. Zwycięzców i wyróżnionych ogłoszono w poniedziałek, 14 listopada 2022 r. na uroczystej gali w Warszawie. Nagrody i wyróżnienia przyznano w sześciu kategoriach. Jedna z nich to „Zabytki techniki”, w której wyróżniono miasto Chorzów za prace przy Muzeum Hutnictwa.

Nagrodę w tej kategorii otrzymała spółka Stocznia Cesarska Development za prace przy dawnej remizie Stoczni Gdańskiej w Gdańsku, a kolejne wyróżnienia Polskie Koleje Państwowe S.A. za prace przy dworcu kolejowym w Białymstoku oraz Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi za prace przy budynku A – Biała Fabryka w Łodzi.

Celem konkursu „Zabytek Zadbany” jest promowanie właściwej opieki nad zabytkami – prowadzonych wzorowo prac badawczych, konserwatorskich, rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych, a także systematycznych działań na rzecz właściwego utrzymania zabytków.

Wyróżnienia i nagrody dla Muzeum Hutnictwa

W ostatnich tygodniach chorzowskie Muzeum Hutnictwa zostało także wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2021, organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Wyróżnienie przyznano w „Nowe i zmodernizowane wystawy stałe” za wystawę „Królestwo Żelaza”.

Z kolei 26. edycji konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku Muzeum Hutnictwa zdobyło główną nagrodę w kategorii „Obiekty zabytkowe”. - Inwestycja to klasyczny przykład rewitalizacji fragmentu miasta (a jeszcze do niedawna serca i żywiciela jego mieszkańców) i wyzwolenie ukrytego potencjału rozwoju i nowego życia – oceniło jury tego konkursu.

Muzeum Hutnictwa

Może Cię zainteresować:

Już prawie 30 tys. osób odwiedziło Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Autor: Maciej Poloczek

12/10/2022

Muzeum Hutnictwa

Może Cię zainteresować:

Muzeum Hutnictwa nagrodzone w konkursie Modernizacja Roku

Autor: Maciej Poloczek

29/09/2022

Nagroda dla Muzeum Hutnictwa

Może Cię zainteresować:

Muzeum Hutnictwa wyróżnione w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2021

Autor: Maciej Poloczek

27/09/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon