Już prawie 30 tys. osób odwiedziło Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

W przyszłym miesiącu mija rok od otwarcia chorzowskiego Muzeum Hutnictwa. W tym czasie placówkę odwiedziło już blisko 30 tys. osób – wylicza Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa. Muzeum zdobywa także nagrody, więc – jak dodaje prezydent – było warto zainwestować w to miejsce.

fot. FB/Muzeum Hutnictwa
Muzeum Hutnictwa

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie to pierwsza w Polsce placówka, która w tak kompleksowy sposób pokazuje historię tej gałęzi przemysłu (choć w porównaniu z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją niewielką). Chorzowskie muzeum otwarto niecały rok temu, a ten czas w Rozmowie Dnia Radia Piekary podsumował Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

- Wyszła wspaniała placówka i stała się już jedną z atrakcji Śląska. Nasze muzeum odwiedziło już prawie 30 tys. osób. To jest bardzo dobry wyniki i bardzo nas to cieszy – mówił Marcin Michalik.

Wiceprezydent Chorzowa zaznaczył, że było warto inwestować w takie muzeum. W końcu to miasto stworzyły dwie ogromne huty. - Wielu mieszkańców ciągle pracuje w tej branży. Wielu ma przodków, którzy pracowali. Ja jestem z rodziny hutniczej, więc dla mnie też jest to sentymentalny, rodzinny powrót do przeszłości – mówił Marcin Michalik.

Muzeum Hutnictwa zdobywa nagrody

Muzeum Hutnictwa zdobywa także nagrody w ogólnopolskich konkursach. W ostatnim czasie wystawa stała „Królestwo Żelaza” została wyróżniona w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2021. Z kolei w 26. edycji konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w. Muzeum Hutnictwa zdobyło główną nagrodę w kategorii „Obiekty zabytkowe”.

- Mam nadzieję, że Muzeum Hutnictwa stanie się częścią Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Jest to niewątpliwie coś, co uzupełnia industrialną ofertę na Śląsku. Mamy wspaniałe Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, jest także część hutnicza w Chorzowie. Takie sieciowanie muzeów stworzy taką wartość dodaną, że ludzie będą przyjeżdżać do nas nie tylko ze Śląska, ale z innych części kraju – mówi wiceprezydent Chorzowa.

Czy chorzowskie muzeum będzie się rozrastać?

Czy Muzeum Hutnictwa może być zalążkiem jakiegoś większego założenia na terenie dawnej Królewskiej Huty – pytał prowadzący rozmowę, red. Marcin Zasada? - To co stworzyliśmy, to jest pewien kompromis – podkreślił Marcin Michalik. Wiceprezydent dodał, że wokół muzeum nadal działają zakłady hutnicze, więc nie ma dużego terenu na rozwój placówki.

- To co jest w tej chwili – ten gmach, ta instytucja - to jest kompromis pomiędzy marzeniami i chęcią rozwoju tej placówki, a tym na co nas stać. I myślę, że to jest wystarczające. Pokazuje rozwój hutnictwa w kompaktowy sposób – zaznaczył wiceprezydent.

Dodał, że gdyby to była placówka, która ma wsparcie samorządu województwa, tak jak to jest w przypadku Muzeum Górnictwa Węglowego, byłoby prościej. - Utrzymanie Muzeum Hutnictwa kosztuje kilka milionów złotych rocznie i to jesteśmy w stanie udźwignąć. Gdybyśmy chcieli budować coś znacznie większego, to potrzebowalibyśmy do tego partnera – stwierdził Marcin Michalik.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie już gotowe. Zobaczcie jak wygląda wystawa

Autor: Maciej Poloczek

26/11/2021

Muzeum Hutnictwa

Może Cię zainteresować:

Muzeum Hutnictwa nagrodzone w konkursie Modernizacja Roku

Autor: Maciej Poloczek

29/09/2022

Nagroda dla Muzeum Hutnictwa

Może Cię zainteresować:

Muzeum Hutnictwa wyróżnione w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2021

Autor: Maciej Poloczek

27/09/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon