Muzeum Hutnictwa nagrodzone w konkursie Modernizacja Roku

Chorzowskie Muzeum Hutnictwa zbiera nagrody. Najpierw zostało wyróżnione w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku, a dzień później zdobyło główną nagrodę w konkursie Modernizacja Roku.

fot. FB/Muzeum Hutnictwa
Muzeum Hutnictwa

W konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2021 chorzowskie Muzeum Hutnictwa dostało wyróżnienie za wystawę stałą „Królestwo Żelaza”. Nagrody wręczono w poniedziałek, 27 września 2022 r., w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Dzień później na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala finałowa 26. edycji konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku. Muzeum Hutnictwa zdobyło główną nagrodę w kategorii „Obiekty zabytkowe”.

„Klasyczny przykład rewitalizacji miasta”

- Rewitalizacja obiektów z dostosowaniem zachowanych elementów pierwotnego wyposażenia i wciągnięcie ich na ścieżkę edukacyjną historii Chorzowa. Jednocześnie dobudowa nowych funkcjonalnych kubatur, w których eksponuje się i aranżuje nowoczesne wystawy. Poprzez zastosowanie materiału scalającego stare zabudowania z nowo projektowanymi (rdzewiejąca blacha – corten), wprowadza się charakterystyczny koloryt miejsca. Zaprojektowane zagospodarowanie terenu, inspiruje do rozwoju sąsiednich postindustrialnych zabudowań. (...) Inwestycja to klasyczny przykład rewitalizacji fragmentu miasta (a jeszcze do niedawna serca i żywiciela jego mieszkańców) i wyzwolenie ukrytego potencjału rozwoju i nowego życia – czytamy w katalogu pokonkursowym.

Muzeum Hutnictwa powstało w dawnej elektrowni Huty Królewskiej (później Kościuszko). Prace budowlane rozpoczęły się na początku 2019 roku, a muzeum zostało otwarte w listopadzie 2021 r. Całość inwestycji kosztowała blisko 37 mln złotych, z czego ponad 15 milionów pochodziła z funduszy unijnych. Jeszcze przed ukończeniem prac placówka znalazło się na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH).

Nagroda dla Muzeum Hutnictwa

Może Cię zainteresować:

Muzeum Hutnictwa wyróżnione w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2021

Autor: Maciej Poloczek

27/09/2022

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie już gotowe. Zobaczcie jak wygląda wystawa

Autor: Maciej Poloczek

26/11/2021

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon