Inwestycja na Wolności w Chorzowie. Radny PiS: Czy zwrócono się o opinię do proboszcza?

Przy ul. Wolności 64 w Chorzowie trwa budowa nowoczesnego biurowca. Inwestycja jednak nie wszystkim się podoba. Grzegorz Krzak, chorzowski radny Prawa i Sprawiedliwości, wystosował w tej sprawie interpelację do prezydenta miasta. Pyta w niej m.in. czy zwrócono się o opinię do proboszcza parafii św. Jadwigi.

Chorzów, ul. Wolności 64. Przez lata była tu wyrwa w zabudowie, którą zapełniał fastfood M Burger i parking. Teraz w tym miejscu powstaje nowoczesny biurowiec z lokalami pod wynajem. Budowa rozpoczęła się już w połowie 2022 r., a teraz zainteresował się nią Grzegorz Krzak, chorzowski radny Prawa i Sprawiedliwości.

Proboszcz ma opiniować inwestycje na Wolce?

W grudniu 2023 r. skierował w tej sprawie interpelację do prezydenta miasta. Twierdzi w niej, że wśród mieszkańców miasta „powtarzają się głosy, że powstający nowoczesny budynek przeznaczony pod cele usługowe zaburza w najbliższym otoczeniu ład architektoniczny tworzony przez zabytki w postaci sąsiednich kamienic czy kościoła św. Jadwigi”. Dodaje, że jako mieszkaniec, znajdującego się obok, osiedla Irys potwierdza „słuszność tych ocen”.

W związku z tym radny PiS zadał prezydentowi miasta kilka pytań. Chciał się m.in. dowiedzieć czy zwrócono się o opinię do proboszcza parafii św. Jadwigi. Odpowiedziała Mariola Roleder, zastępca prezydenta Chorzowa.

- Stronami postępowania administracyjnego (…) byli byli właściciele lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu (…) Nieruchomość przy ul. Wolności 51 w Chorzowie (parafia św. Jadwigi – red.) nie znajdowała się w obszarze oddziaływania projektowanego obiektu – czytamy w odpowiedzi.

Radny Grzegorz Krzak chciał też wiedzieć czy inwestycja była konsultowana z Miejskim Konserwatorem Zabytków „ze względu na najbliższe otoczenie inwestycji i występujące zabytki” oraz czy inwestor „otrzymał pozwolenie na budowę pod spełnieniem określonych warunków czy też udzielono pozwolenia bezwarunkowo”?

Wiceprezydent Roleder zapewniła, że inwestycja była opiniowana i uzgodniona przez Miejskiego Konserwatora Zabytków w Chorzowie Henryka Mercika, który 25 czerwca 2021 r. wydał postanowienie uzgadniającą inwestycję. Zaznaczyła także, że „pozwolenie na budowę zostało wydane po przeprowadzeniu wymaganej przepisami Prawa Budowlanego i Kodeksu Postępowania Administracyjnego procedury administracyjnej, a zatwierdzony projekt budowlany inwestycji był opracowany zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi, warunkami technicznymi, a także posiadał wymagane opinie i uzgodnienia”.

Co powstaje na Wolności 64 w Chorzowie?

Inwestor podkreśla, że na Wolności 64 powstaje „nowoczesny budynek, zaprojektowany oraz przystosowany pod usługi medyczne i okołomedyczne”. Zaznacza, że jest to miejsce, w którym z powodzeniem można prowadzić m.in.: specjalistyczny gabinet lekarski, poradnię, punkt pobrań, gabinet fizjoterapeutyczny lub salon kosmetyczny. Dodaje, że „odpowiednią przestrzeń do rozwoju biznesu usługowego znajdą przy Wolności 64 również właściciele działalności gospodarczych o innych profilach”.

Chorzów Wolności 64

Może Cię zainteresować:

Nowa inwestycja na Wolności w Chorzowie. Będzie nowoczesny biurowiec

Autor: Maciej Poloczek

13/06/2022

Chorzów. Ulica Wolności.

Może Cię zainteresować:

Kiedyś było ładniej. Ulica Wolności w Chorzowie na starych zdjęciach i pocztówkach

Autor: Redakcja

31/05/2024

Totalny kosmos Ruszyła budowa najwyższego budynku w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Totalny kosmos. Ruszyła budowa najwyższego budynku w Chorzowie

Autor: Maciej Poloczek

13/06/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon