Kiedyś było ładniej. Ulica Wolności w Chorzowie na starych zdjęciach i pocztówkach

Ulica Wolności, pieszczotliwie zwana Wolką, to najbardziej reprezentacyjna ulica Chorzowa. Choć kiedyś chyba bardziej. Kamienice prezentowały się pięknie, a ludzie nosili się bardziej elegancko. Przynajmniej tak to wygląda na starych pocztówkach i zdjęciach. Zobaczcie sami w naszej galerii.

Dzisiejsza ul. Wolności w Chorzowie w swoich początkach nosiła nazwę Actienchausse, a miasto wtedy zwało się Königshütte. Wytyczono ją w latach 1848-1856, a ulica połączyła dzielnice podmiejskie ze stacją kolejową Królewska Huta.

Wkrótce przemianowano ją na Kaiserstrasse, a w 1922 roku, po przejęciu miasta przez Polskę, wprowadzono nazwę Wolności. Krótka zmiana nastąpiła podczas II wojny światowej, kiedy była to Hitlerstrasse.

Wolka ma prawie dwa kilometry długości

Wolka ma prawie dwa kilometry długości i przeważają tam kamienice z przełomu XIX i XX wieku. - Uwagę zwracają style historyczne, których najpiękniejszym reprezentantem jest neogotycki gmach Poczty Głównej. Najstarszym budynkiem jest neorenesansowa willa z 1871 roku, stojąca na rogu ulicy Żeromskiego. Prawie naprzeciw niej wznosi się pierwszy chorzowski drapacz chmur – modernistyczny budynek Komunalnej Kasy Oszczędności z 1937 roku – czytamy na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Współczesna ulica Wolności i ta ze starych zdjęć i pocztówek jest bardzo podobna. Jednak ma się wrażenie, że kiedyś to był prawdziwy miejski salon, a dziś straciła trochę ze swojego uroku. Większość budynków widocznych na zdjęciach w naszej galerii stoi do dziś. Po jednym pozostała wyrwa. Chodzi o monumentalną synagogę wyburzoną przez nazistów w 1940 r.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Chorzów w serialu Daleko do szosy

Dawny Chorzów na kadrach z serialu „Daleko od szosy”

Rynek w Chorzowie bez estakady

Chorzowski rynek bez estakady. Było pięknie

Park Śląski Kanał Regatowy

Kanał Regatowy w Parku Śląskim na starych zdjęciach

Chorzów Hala Targowa

Hala targowa, czyli barbarzyństwo w Chorzowie

Chorzów Staw Hutniczy 10

W centrum Chorzowa... pływano kiedyś na łódkach. Bo staw był

Chorzów Armii Krajowej 1908

Tak kiedyś wyglądała główna ulica w Chorzowie Batorym

Sekrety Chorzowa Czas aeroplanów

Czas aeroplanów, czyli o fabryce samolotów w Chorzowie