Drewno uratowane. Pięć zabytków z chorzowskiego skansenu w nowej odsłonie

Przez dwa lata w chorzowskim skansenie realizowano projekt „Na ratunek drewnu - konserwacja zabytkowych budynków”. Wydano ponad 260 tys. zł, a efekt to pięć odnowionych drewnianych zabytków.

Najważniejsze prace projektu to wymiana poszycia dachowego na chałupie z Frydka oraz szopie na siano z Kobióra. W skansenie podkreślają, że można to od razu dostrzec podczas zwiedzania, bo nowe dachy zdecydowanie różnią się kolorem od pozostałych zabudowań.

Drewniane zabytki zostały zabezpieczone

Przeprowadzono także fumigację (zwalczanie szkodników za pomocą substancji chemicznych) i impregnację w spichlerzu dworskim z Bujakowa, karczmie ze Świeczyńca oraz chałupie groniowej z Brennej. To zabiegi, które maja ochronić zabytkowe drewniane obiekty przed szkodnikami i zabezpieczyć je przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.

- Posiadanie tak dużej ekspozycji na terenie skansenu jest nie tylko powodem do dumy dla naszego regionu ale także zobowiązaniem do zachowania dziedzictwa materialnego dla przyszłych pokoleń. Jak wiadomo, bez właściwej opieki zabytki tego typu popadają w ruinę i zapomnienie. Dzięki profesjonalnym pracom konserwacyjnym, na które udaje nam się pozyskać środki zarówno z budżetu województwa śląskiego jak i w ramach projektów dofinansowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, możemy pokazywać naszym gościom pełną ekspozycję dotyczącą życia na wsi w dawnych czasach - podkreśla Paulina Cius -Górska p.o. dyrektora MGPE w Chorzowie.

Kolejna okazja do spaceru po chorzowskim skansenie

Zwieńczeniem tego dwuletniego projektu jest wystawa prezentująca 12 tablic z opisem stanu obiektów przed i w trakcie konserwacji którą można oglądać w budynku administracyjnym chorzowskiego skansenu do 20 grudnia 2022 r.

- Ukazanie rezultatów prac na zasadzie kontrastów "przed-po" uświadamia każdemu odwiedzającemu, jak ważne jest zabezpieczenie tak nietrwałego materiału jakim jest drewno. Efekt jest jeszcze bardziej spektakularny w przypadku wymiany słomianych pokryć. Zachęcam nie tylko do obejrzenia samej wystawy ale i na spacer po skansenie, by zobaczyć na żywo odrestaurowane obiekty - mówi Damian Adamczak, starszy kustosz.

W Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" znajduje się 78 obiektów (w tym 61 kubaturowych) prezentujących kulturę materialną regionu Górnego Śląska, w tym Beskidu Śląskiego, Pogórza Cieszyńskiego, rejonów: pszczyńsko-rybnickiego, bytomsko-tarnogórskiego, lublinieckiego, oraz regionu Zagłębia Dąbrowskiego.

Paulina Cius Górska nowa dyrektor skansenu w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Chorzowski skansen ma nowego dyrektora

Autor: Maciej Poloczek

19/09/2022

Chorzów ZUS

Może Cię zainteresować:

Nowy zabytek w Chorzowie. To gmach ZUS przy ul. Dąbrowskiego

Autor: Maciej Poloczek

14/09/2022

Chorzów Hala Targowa

Może Cię zainteresować:

Hala targowa, czyli barbarzyństwo w Chorzowie

Autor: Redakcja

27/10/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon