Nowy zabytek w Chorzowie. To gmach ZUS przy ul. Dąbrowskiego

Chorzów zyskał nowy zabytek. To budynek administracyjny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przy ul. Dąbrowskiego. Gmach został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego 13 września 2022 r.

Budynek ZUS w Chorzowie został wybudowany w latach 1925-1927 w stylu modernistycznym z elementami klasycyzmu, według projektu Rudolfa Ziółko.

To przykład specyficznego nurtu modernizmu w architekturze dwudziestolecia międzywojennego na Górnym Śląsku, który odcinał się od zapożyczeń gotyckich i romańskich, stosowanych wcześniej przez Niemców. Miało to nadać nowemu budownictwu polski charakter.

- Wpis do rejestru zabytków omawianego budynku jest uzasadniony potrzebą ochrony jego wyjątkowej architektury, jako przykład wartościowego i interesującego budownictwa administracyjno-biurowego z lat 20. XX w. Jest niezwykle cennym przykładem takiego budownictwa na całym Górnym Śląsku, a także w Polsce. Swoim wyglądem przywodzi na myśl budowlę z sąsiednich Katowic, gmach Sejmu Śląskiego – podaje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

Budynek o cechach reprezentacyjnego pałacu

Gmach przy ul. Dąbrowskiego 45 to czteropiętrowy budynek na planie prostokąta o cechach reprezentacyjnego pałacu z zewnętrznymi elementami klasycystycznymi. W jego środkowej części na dwóch kondygnacjach znajduje się reprezentacyjna sala konferencyjna. Jej okna zdobią środkowy ryzalit, zwieńczony tympanonem z wysuniętego gzymsu.

Budowa chorzowskiego gmachu ZUS trwała zaledwie 18,5 miesiąca. Oddano go do użytku 14 lipca 1927 r., a w uroczystości wziął udział m.in. ówczesny prezydent RP, Ignacy Mościcki. Po II wojnie światowej, do 1956 r., działa w tym budynku Miejski Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Później, oprócz ZUS, funkcjonowało w nim kilka innych instytucji. Obecnie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Huta Batory gmach dyrekcji

Może Cię zainteresować:

Nowy zabytek w Chorzowie. Do rejestru wpisano dyrekcję huty

Autor: Maciej Poloczek

04/07/2022

Chorzów Batory zajezdnia tramwajowa

Może Cię zainteresować:

Zajezdnia tramwajowa w Chorzowie Batorym została uznana za zabytek

Autor: Maciej Poloczek

11/05/2022

Chorzów kościół Ducha Świętego

Może Cię zainteresować:

Nowy zabytek w Chorzowie. To jeden z kościołów parafialnych

Autor: Maciej Poloczek

29/03/2022

Chorzow schron bojowy

Może Cię zainteresować:

Schrony bojowe z Chorzowa w końcu uznane za zabytki! Gdzie się znajdują?

Autor: Redaktor Chorzowski

07/04/2021

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon