Hala targowa, czyli barbarzyństwo w Chorzowie

Nie warto pokazywać jak dziś wygląda dawna hala targowa w Chorzowie. Wystarczy, że widzimy to na co dzień przy ul. Katowickiej. Niektórzy pamiętają jeszcze jak wyglądała kiedyś. I po tym co z nią zrobiono na usta cisną się niezbyt kulturalne słowa. Zobaczmy więc jak hala targowa wyglądała w czasach świetności.

Budowa hali targowej w ówczesnej Königshütte rozpoczęła się w 1903 roku, a oddano ją do użytku dwa lata później. Budynek został wzniesiony w stylu neogotyckim i była to pierwsza taka hala na Górnym Śląsku. Dzięki elektrycznemu oświetleniu oraz połączeniu z bocznicą kolejową był to w tamtych czasach niezwykle nowoczesny obiekt.

Inwestycja kosztowała 700 tys. marek. Łączna powierzchnia hali wynosi ponad 11,4 tys. m². W hali mieściło się 479 stoisk, na drugiej kondygnacji było ich 153, ponadto na antresoli funkcjonowała restauracja. Elewację hali zdobiły rzeźby ryb, zwierząt i owoców. Dodatkowo znajdował się też wysoki na 2 m, misternie zdobiony zegar.

Hala targowa w Chorzowie została zmasakrowana

Pod koniec lat 60. ubiegłego wieku chorzowska hala targowa została jednak zmasakrowana. Została przebudowana w stylu, który w założeniu miał być socmodernistycznym. Wyszło fatalnie i tak zostało. Później przez blisko 30 lat znajdowała się tam m.in. palarnia kawy POSTI (Przedsiębiorstwa Obrotu Spożywczymi Towarami Importowanymi).

Dziesięć lat temu pojawiła się nowa nadzieja dla starej hali. Miała zostać zrewitalizowana jako „Stara Palarnia”. W planach była m.in. galeria handlowa, pomieszczenia biurowe i część usługowo-rozrywkowa. Co z tego wyszło? Widać przejeżdżając ul. Katowicką w Chorzowie.

Chorzów Rynek 1960

Może Cię zainteresować:

Chorzowski rynek był piękny, ale… transport okazał się ważniejszy niż miasto

Autor: Redakcja

11/05/2024

Chorzów. Ulica Wolności.

Może Cię zainteresować:

Kiedyś było ładniej. Ulica Wolności w Chorzowie na starych zdjęciach i pocztówkach

Autor: Redakcja

31/05/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon