Ambasador Islandii odwiedził Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Powód? Wyjątkowy starodruk Księgi o Zasiedleniu, opisującej dzieje Islandii

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie ma swoich zbiorach bardzo ważną pozycję dla narodu islandzkiego. Księga o Zasiedleniu opisuje dzieje wyspy od czasu pierwszych osadników. Ambasador Hannes Heimisson obiecał pomoc w nawiązaniu kontaktów z badaczami z Islandii.

W piątek 15 marca 2024 r. Muzeum Hutnictwa w Chorzowie odwiedził Hannes Heimisson, ambasador Islandii w Polsce. W spotkaniu wzięli udział dyrektor muzeum Adam Kowalski, zastępca prezydenta miasta Marcin Michalik, prof. Maria Sibińska z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Emiliana Konopka z Ambasady Islandii.

Powodem wizyty ambasadora był znajdujący się w zbiorach muzeum starodruk z 1688 roku. Landnámabók, czyli Księga o Zasiedleniu, to dzieło pierwotnie spisane w XIII w., opisujące historię zasiedlania dzisiejszej Islandii. Spisany w średniowieczu Landnámabók wymienia m.in. Wikingów - pierwszych osadników wyspy. Opisuje 1400 osad i 3000 historycznych postaci. Dzieło to jest bardzo cennym źródłem wiedzy o przodkach dla mieszkańców Islandii.

Landnámabók (Księga o Zasiedleniu), fot. Mariusz Banduch
Landnámabók (Księga o Zasiedleniu), fot. Mariusz Banduch
- Dla narodu islandzkiego jest to tak ważna pozycja w literaturze, jak dla Polaków drukowane wydanie Roczników, czyli kronik słynnego Królestwa Polskiego Jana Długosza - informuje zespół prasowy chorzowskiego magistratu.

Stan zachowania księgi został oceniony przez gości bardzo wysoko. Ambasador Hannes Heimisson zadeklarował pomoc w nawiązaniu kontaktu z badaczami z Islandii, którzy mogliby wesprzeć chorzowskie Muzeum Hutnictwa w dalszych ustaleniach dotyczących pochodzenia wyjątkowego starodruku.

Ruch chorzow stadion slaski

Może Cię zainteresować:

Będzie mecz, będą utrudnienia. W sobotę Wielkie Derby Śląska

Autor: Redakcja

13/03/2024

Chorzów. Dolina Górnika

Może Cię zainteresować:

Miejscowi mówią o niej: "Liga". Jest takie miejsce w Chorzowie: blisko, ale daleko od zgiełku

Autor: Maciej Poloczek

12/03/2024

Park slaski kamienny kasztel

Może Cię zainteresować:

Kamienny Kasztel w Parku Śląskim dostanie nowe życie. Podpisano umowę z najemcą

Autor: Maciej Poloczek

07/03/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon