Miejscowi mówią o niej: "Liga". Jest takie miejsce w Chorzowie: blisko, ale daleko od zgiełku

Gdzie na spacer w Chorzowie? Zwykle pierwsze, co przychodzi na myśl to Park Śląski. Jednak tam w ciepłe i słoneczne dni jest zwykle tłoczno i głośno. Dla tych, którzy wolą spokój i zdecydowanie mniej ludzi wokół, polecamy Dolinę Górnika. To urokliwe miejsce w Maciejkowicach. W sam raz na spacer czy spokojny dzień na rybach.

Dolina Górnika przez miejscowych zwana jest „Ligą”. Ta potoczna nazwa związana jest prawdopodobnie z sąsiedztwem dawnego stadionu piłkarskiego K.S. Chorzowianka, po którym zostało już tylko wspomnienie. Rekreacyjny kompleks ma około 10 ha i położony jest przy styku ulic Głównej i Wiejskiej w Maciejkowicach. W sąsiedztwie doliny znajduje się Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Żabie Doły.

Dolina Górnika. Miejsce na spacer i do wędkowania

Ośrodek powstał w latach 1952-1953, częściowo na zrekultywowanych terenach poprzemysłowych. Terenem początkowo opiekowała się kopalnia Chorzów (później Barbara-Chorzów), stąd nazwa Dolina Górnika. Jej charakterystyczny punkt to stalowa brama powitalna, od strony ul. Wiejskiej. Tuż za nią jest także kopalniany wagonik, a dalej główna atrakcja doliny czyli dwa stawy, połączone ze sobą wąskim kanałem. Nad kanałem przerzucono uroczy mostek.

Same stawy zajmują blisko 4 ha powierzchni doliny i mają głębokość od 1 do 2,5 metra. To jedno z ulubionych miejsc chorzowskich wędkarzy. Obecnie jest tam łowisko licencyjne „Liga” i liczne stanowiska wędkarskie. Kąpiel w stawach jest zabroniona, zresztą woda w nich jest bardzo zamulona, bo sporo tam ryb czy płazów. Wokół stawów biegną ścieżki spacerowe i rowerowe. Są także ławeczki, na których można odpocząć.

Przy jednym ze stawów, w sąsiedztwie bramy powitalnej, jest także czynna restauracja „Bartek”, jedyna w Dolinie Górnika. Można tu zjeść smaczny i niedrogi obiad czy napić się zimnego piwa. Obok jest plac zabaw dla dzieci i siłownia plenerowa. Jest też miejsce na ognisko, gdzie samodzielnie można przygotować coś do zjedzenia.

W Dolinie Górnika był kiedyś basen i boisko piłkarskie

Kiedyś, poza wspomnianym już stadionem K.S. Chorzowianka, w Dolinie Górnika działał także odkryty basen. Dziś w zaroślach od strony ul. Głównej można dostrzec zabudowania dawnych szatni czy nieckę basenu, w której teraz pływają kaczki. Możliwe jednak, że basen powróci – taki pomysł pojawił się w dyskusji nad programem rewitalizacji Chorzowa.

Do Doliny Górnika najlepiej dojechać rowerem, jest tu nawet stacja rowerów miejskich. Choć oczywiście są także miejsca postojowe dla samochodów – przy bramie powitalnej oraz przy ul. Głównej. Obok bramy powitalnej przy ul. Wiejskiej jest także przystanek autobusowy – podczas wakacji kursuje tam autobus linii 98.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon