„Źrebaki” wróciły do Parku Śląskiego. Po kilkunastu latach

Kiedyś stały przy parkowym hotelu, później trafiły do zoo, ale zostały zdemontowane. W końcu „Źrebaki” wróciły do Parku Śląskiego i stanęły w nowym miejscu.

fot. Park Śląski
Park Śląski Źrebaki

„Źrebaki” to jedna z najcenniejszych parkowych rzeźb. Powstała na zamówienie władz WPKiW w 1965 r.. Jej autorką jest Anna Dębska, której dziełem są także inne parkowe rzeźby – „Perkoz”, „Łanie” i „Wilki”.

- Anna Dębska stanęła przed niełatwym zadaniem wykonania rzeźby na specyficzny postument o powierzchni górnej w kształcie trójkąta, stanowiący jednocześnie zwieńczenie schodów do Hotelu PTTK – przypominają w Parku Śląskim.

„Źrebaki” stoją teraz przy dyrekcji Parku Śląskiego

Hotel działał do początku lat 90. ubiegłego wieku, a w roku 2004 został wyburzony. Po jego likwidacji „Źrebaki” trafił do chorzowskiego zoo. Jednak czas nie oszczędzał rzeźby i została zdemontowana. Jej odnowieniem miała się zająć autorka, ale zmarła w 2014 r.

Prace renowacyjne przy tej żelbetowej rzeźbie pokrytej cienką warstwą metalu przeprowadziła firma „Katanga” z woj. świętokrzyskiego. „Źrebaki” znów pięknie się prezentują na wysokim postumencie, którego boczne okładziny pochodzą z pierwotnego postumentu i murków dawnego hotelu. Stanęły jednak w nowy miejscu – przy budynku dyrekcji Parku Śląskiego.

Park Śląski rzeźby

Może Cię zainteresować:

Rzeźby w Parku Śląskim jak nowe. Tym razem to „Urząd” i „Zakochani I”

Autor: Maciej Poloczek

01/04/2022

Park Śląski Górnicy

Może Cię zainteresować:

Górnicy z Parku Śląskiego już po renowacji. Stanęli w nowym miejscu

Autor: Maciej Poloczek

17/11/2021

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon