Rzeźby w Parku Śląskim jak nowe. Tym razem to „Urząd” i „Zakochani I”

W Parku Śląskim rzeźb nie brakuje, ale przez lata brakowało im fachowej opieki. Teraz się to zmienia i dwie kolejne przeszły gruntowną konserwację.

Jedne są ogromne, jak te w Kotlinie Dinozaurów czy widoczna z daleka Żyrafa. Inne niewielkie i skryte przy bocznych alejkach lub skupione w Galerii Rzeźby Śląskiej. W Parku Śląskim jest blisko setka różnorodnych rzeźb. Większość z nich przez lata była nieco zapomniana i powoli niszczała, ale w końcu postanowiono je ratować.

Od kilku miesięcy trwa program gruntownych prac konserwatorskich parkowych rzeźb i zakończyła się właśnie renowacja dwóch kolejnych. To „Urząd” Jerzego Kędziory i „Zakochani I” Augustyna Dyrdy.

- Eksponaty przez lata były narażone na działanie warunków atmosferycznych, co odcisnęło piętno na ich kondycji. Renowacja sprawiła, że dzieła te będą cieszyły oczy spacerowiczów przez wiele kolejnych lat – podkreślają w Parku Śląskim.

Galeria Rzeźby Śląskiej

Obie rzeźby, które przeszły gruntowną renowację znajdują się w Galerii Rzeźby Śląskiej. Powstała ona z inicjatywy gen. Jerzego Ziętka i katowickiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Wybrani rzeźbiarze byli zapraszani do udziału w wystawie plenerowej i początkowo na ekspozycję wykonywali rzeźby z gipsu. Po ocenie komisji kwalifikacyjnej oraz widzów kilka z nich było wybieranych do realizacji w trwałym materiale tworząc stałą plenerową wystawę. Później artyści przywozili tylko szkice i na ich podstawie wybierane były projekty do realizacji. Pierwszy taki plener zorganizowano w 1963 roku, a ostatni w 1983.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon