Górnicy z Parku Śląskiego już po renowacji. Stanęli w nowym miejscu

Odnowiono kolejną rzeźbę z Parku Śląskiego. Pełną konserwację przeszli „Górnicy”, którzy przez ponad pół wieku stali obok Stadionu Śląskiego. Po renowacji rzeźba zmieniła swoją lokalizację.

„Górnicy” to rzeźba autorstwa Mariana Wnuka, która powstała w ramach aranżacji przestrzeni parkowej. Przedstawia dwóch mężczyzn w postawie kroczącej. Na głowach mają kaski, a w prawych dłoniach niosą górnicze latarki. Rzeźba od 1965 stała obok Stadionu Śląskiego, przy Promenadzie gen. Jerzego Ziętka. Przez ponad pół wieku, w wyniku działań atmosferycznych, „Górnicy” ulegli częściowemu zniszczeniu - m.in. skorodowana została metalowa konstrukcja rzeźby, a spoiwo mineralnej na jej powierzchni zostało częściowo wypłukane.

Konieczna była więc pełna konserwacja techniczna i estetyczna „Górników”. Powierzchnia sztucznego kamienia została oczyszczona z zabrudzeń i przebarwień, ubytki zostały uzupełnione, elementy metalowej konstrukcji oczyszczone z korozji i zabezpieczone, a powierzchnia rzeźby i cokołu zabezpieczona przed dalszymi zniszczeniami powodowanymi przez czynniki atmosferyczne. Prace wykonała firma Okoń Leonarda Studio Artystyczno-Konserwatorskie z Bydgoszczy, a ich koszt to ponad 98 tys. zł.

„Górnicy” stoją teraz obok „Elki”

Odnowiony „Górników” nie można już jednak oglądać przy Stadionie Śląskim. Rzeźba zmieniła swoją lokalizację i stanęła w okolicach stacji „Elki” obok Legendii Śląskiego Wesołego Miasteczka, przy Promenadzie gen. Jerzego Ziętka od strony ul. Złotej.

To kolejna rzeźba z Parku Ślaskiego, która przeszła pełną konserwację. Do tej pory odnowiono kilkanaście innych, zarówno tych w Galerii Rzeźby Śląskiej, jak i w innych miejscach parku. Dawny blask odzyskały m.in.: „Perkoz”, „Wilki”, „Górnicy”, „Jelonki”, „Łanie”, „Pączkowanie” czy „Kobieta z kwiatem”.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon