Znika dawna „Fala" w Parku Śląskim. Rozpoczęła się wielka demolka

Zaczęło się! W Parku Śląskim ruszyły prace rozbiórkowe pozostałości po dawnej „Fali”. W przyszłym roku na jej miejscu ma powstać nowy kompleks basenów. Nowe inwestycja cieszy, ale jednak starej „Fali” żal.

Kąpielisko „Fala” w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie Parku Śląskim) zostało otwarte w czerwcu 1966 roku. Przy jej budowie inspirowano się jednym z basenów na wyspie Małgorzaty w Budapeszcie. Kąpielisko miało blisko 14 hektarów powierzchni, a 3,5 tys. metrów kwadratowych zajmowały tereny wodne.

Sztuczna fala była największą atrakcją kąpieliska

Było tam pięć basenów: olimpijski, mały do skoków, ze sztuczną falą, dla początkujących pływaków i dla osób nieumiejących pływać. Do tego dochodziły trzy dziecięce brodziki. Największą atrakcją kąpieliska był oczywiście basen ze sztuczną falą, odważniejsi uwielbiali wieżę do skoków.

- Kąpielisko „Fala” było jednym z największych obiektów tego typu w Polsce. Obliczano, że baseny mogły jednocześnie pomieścić ok. 4 tys., a cały „kombinat” – 25 tys. osób. Miejsce cieszyło się olbrzymią popularnością. Były takie dni, że jednorazowo korzystało z niego ok. 25–30 tys. amatorów wody. „Fala” zyskała uznanie fachowców i dziennikarzy, którzy często nazywali ją jednym z najpiękniejszych obiektów tego typu w Europie – pisze Aneta Borowik w książce "Park Śląski w Chorzowie. Projekty i realizacje z lat 1950-1989".

W pierwszym sezonie „Falę” odwiedziło aż 230 tys. osób. Po raz ostatni otwarta była w 2014 r., ale wtedy było to już tylko cień kultowego kąpieliska. Jego teren był mocno okrojony, a część basenów zasypana. Rok później, z powodu złego stanu technicznego, „Fala” została zamknięta.

Nowa Fala ma być gotowa w 2024 roku

Przez wiele lat ważyły się losy kąpieliska i był nawet pomysł budowy nowego w innym miejscu Parku Śląskiego - na nieużytkach po dawnym ogrodnictwie przy ul. Siemianowickiej. Ostatecznie na początku 2020 r. zdecydowano, że Fala zostanie odbudowana w dotychczasowej lokalizacji. Długo jednak nie można było ruszyć z inwestycją, ale ostatecznie umowę na budowę „Nowej Fali” zawarto 6 marca 2023 r. Koszt całej inwestycji wynosi ponad 135 milionów złotych. Prace mają zostać zakończonej najpóźniej we wrześniu 2024 roku.

Na terenie nowego kompleksu nie zabraknie 25-metrowych torów pływackich i niecki z falą. Będą też place zabaw dla dzieci, a także zjeżdżalnie, skocznie, rwąca rzeka czy różne ślizgawki. Wykonawca ma także stworzyć przestrzeń pod strefę gastronomiczną, mały amfiteatr, kasy i przebieralnie. Kąpielisko, jednorazowo ma pomieścić ponad 2 tys. osób.

Obecna "Fala"

Może Cię zainteresować:

Podpisano umowę na budowę "Nowej Fali". Kąpielisko ma być gotowe w 2024 roku

Autor: Redakcja

06/03/2023

Kąpielisko "Fala" w czasach świetności

Może Cię zainteresować:

Kąpielisko "Fala" w czasach świetności. Przypomnijmy sobie jak było

Autor: Redakcja

24/06/2023

Park slaski sprzed 60 lat

Może Cię zainteresować:

Park Śląski sprzed 60 lat. Film z wyjątkowymi zdjęciami

Autor: Redakcja

20/02/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon