Park Śląski sprzed 60 lat. Film z wyjątkowymi zdjęciami

Stadion Śląski, Śląskie Wesołe Miasteczko czy Planetarium Śląskie sprzed 60 lat. Na kanale Hist_PL w serwisie YouTube można obejrzeć film z wyjątkowymi zdjęciami z Parku Śląskiego, wtedy Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Są tam także miejsca, których dziś już w parku nie znajdziemy.

fot. YT/Hist_PL
Park slaski sprzed 60 lat

Zdjęcia, które znalazły się w filmie opublikowanym na kanale Hist_PL, pochodzą z lat 1959-1966. Jak podkreślają twórcy kanały nie były dotąd szerzej publikowane. Większość z nich zrobiono pewnie w niedzielę. Widać tam bowiem tłumy spacerujących i wypoczywających ludzi, a w tygodniu mało kto miał na to czas. Na jednym z nich można dostrzec tablicę informacyjną z napisem „Tereny leżakowe”.

„Przekuwamy w czyn uchwały IV zjazdu PZPR”

Wiele z archiwalnych fotografii zrobiono podczas imprez sportowych na Stadionie Śląskim, który otwarto w 1956 r. Widać tam trybuny pełne kibiców, a na kilku także ogromne transparenty (dziś powiedzielibyśmy raczej billboardy) z napisami „Przekuwamy w czyn uchwały IV zjazdu PZPR” i „XX lat PRL”. Takie były czasy.

Widać także Śląskie Wesołe Miasteczko czy Planetarium Śląskie w pierwszych latach istnienia. Przy Kręgach Taneczny w kadrach uchwycono występ jakiegoś artysty i pełną widownię. Z kolei na wyspie na Kanale Regatowym taneczną zabawę. Jest też „Przystań”, a przy niej czynna przystań i pływające łodzie.

Miejsca, których w Parku Śląskim już nie ma

Na zdjęciach można zobaczyć także miejsca, których w Parku Śląskim już nie ma. To m.in. Gospoda Parkowa, pierwszy lokal w WPKiW, którym powstał na trzydzieści lat wcześniej niż sam park w ówczesnej Szwajcarskiej Dolinie. Stała w pobliżu Kręgów Tanecznych i została wyburzona po wybudowaniu restauracji „Przystań”.

Jest też Dom Turysty PTTK, otwarty w 1962 roku. Obiekt, który zaprojektował słynny duet Henryk Buszko – Aleksander Franta, był jednym z najlepszych hoteli na Górnym Śląsku. Na zdjęciu widać nad nim hasło „Turystyka z radiem, odpoczynek przy telewizorze”. Hotel działał do początku lat 90. XX wieku, a budynek wyburzono w 2004 r.

Nie brak także zdjęć z „Fali”, oddanej do użytku w 1966 r. Kiedyś był to jeden z największych w Polsce kompleksów basenowych. Kąpielisko po raz ostatni otwarte było w 2014 r., a dziś to teren głównie dla miłośników urbexu. Choć w tym przypadku szykuje się powrót do przeszłości – w tym samym miejscu ma powstać nowa „Fala”.

Gospoda Parkowa

Może Cię zainteresować:

Zanim powstał Park Śląski była… Gospoda Parkowa. Zobaczcie jak wyglądała

Autor: Redakcja

05/03/2024

Planetarium Śląskie przed laty

Może Cię zainteresować:

Pierwsza kosmiczna inwestycja na Śląsku. Planetarium Śląskie na starych zdjęciach

Autor: Tomasz Borówka

30/12/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon