Z Broadwayu do Chorzowa. Polska prapremiera musicalu „Tootsie” w Teatrze Rozrywki

Po wielkim sukcesie na Broadwayu czas na Teatr Rozrywki. W piątek, 19 maja 2023 r., w Chorzowie odbędzie się polska prapremiera musicalu „Tootsie”, który powstał na podstawie kultowego filmu z Dustinem Hoffmanem w roli głównej.

„Tootsie” to pełna humoru i zabawnych sytuacji historia opowiadająca o losach utalentowanego aktora, który przez swój trudny charakter nie może znaleźć pracy. Michael Dorsey, bo o nim mowa, postanawia więc podstępem zdobyć to, czego pragnie. Przebrany za kobietę zgłasza się na casting i dostaje rolę życia. W oryginale zostaje gwiazdą opery mydlanej, ale spektakl nieco się różni o wersji filmowej.

- Tam bohaterowie występują w sitcomie i Michael, który przebiera się za Dorothy jest pielęgniarką. Tutaj jest to przygotowanie do musicalu „Romeo i Julia” i Michael pojawi się jako niania – mówi Magdalena Piekorz, reżyserka spektaklu. - Akcję przeniesiono z lat 80. XX wieku do współczesności oraz ze studia telewizyjnego do teatru. To nam się też podoba, bo jest takie bardziej nasze – dodaje Aleksandra Gajewska, dyrektor Teatru Rozrywki.

Musical na podstawie kultowego filmu z Dustinem Hoffmanem

Kultowy film „Tootsie”, z Dustinem Hoffmanem w roli głównej, miał premierę w 1982 r. Musical komediowy, który powstał na podstawie filmu, swoją premierę miał w 2018 r. w Chicago. Rok później spektakl trafił na Broadway, gdzie odniósł ogromny sukces. Dyrektor Gajewska podkreśla, że bardzo chcieli go pokazać na deskach Teatru Rozrywki.

- Trochę trwało zdobycie praw, ale jesteśmy pierwszym teatrem w Polsce, który dostał prawa do wystawienia „Tootsie”. Bardzo się cieszymy – zaznacza dyrektor Gajewska. Magdalena Piekorz dodaje, że kocha film z Dustinem Hoffmanem i ucieszyła się, że są prawa do wystawienia tego musicalu. Według niej to opowieść o sile kobiet.

- Mówi się, że mamy erę kobiet, a to jest spektakl o byciu kobietą. O tym, że mężczyzna, który wciela się w postać kobiety zaczyna ją rozumieć i doceniać. Zaczyna też dostrzegać, że kobieta ma coś do powiedzenia. W latach kiedy powstawał film można powiedzieć, że Dorothy była prekursorką ruchu feministycznego. Dzisiaj już pewnie nie byłaby tak postrzegana. Natomiast na pewno jest to spektakl przede wszystkim o kobietach – zaznacza Magdalena Piekorz.

Dyrektor Teatru Rozrywki dodaje, że musical jest bardzo zabawny, ale to także duże wyzwanie dla aktorów, którzy grają główną rolę. - Myślę, że widzom w Chorzowie bardzo się spodoba – zaznacza.

Polska prapremiera musicalu „Tootsie” 19 maja 2023 r. w Teatrze Rozrywki

W głównej roli, jako Michael/Dorothy, w chorzowskiej inscenizacji musicalu „Tootsie” wystąpią Hubert Waljewski (gościnnie) oraz Tomasz Wojtan. Reżyserem spektaklu jest Magdalena Piekorz, a kierownikiem muzycznym Michał Jańczyk. Wystąpią także: Jakub Wróblewski (Jeff), Wioletta Malchar i Joanna Możdżan (Sandy), Jarosława Czarnecki (Stan), Bartłomiej Kuciel (Ron), Katarzyn Hołub (Julie), Izabella Malik (Rita), Marek Chudziński (Max), Beata Wojtan (Suzie/Shina), Sławomir Banaś (Harris/Stuart), Piotr Brodziński i Michał Gucma (koordynator/Anthony) oraz Michał Gucma, Dominik Koralewski i Paweł Stefan (reżyserzy/partnerzy).

Polska prapremiera musicalu „Tootsie” odbędzie się w Teatrze Rozrywki w piątek, 19 maja 2023 r. Kolejne spektakle zaplanowano na 20, 21, 25, 26, 27 i 28 maja 2023 r.

Świat Młodego Frankensteina na sprzedaż

Może Cię zainteresować:

Świat „Młodego Frankensteina” na sprzedaż. Teatr Rozrywki oferuje elementy scenografii spektaklu

Autor: Maciej Poloczek

28/04/2023

Spektakl Teatru Rozrywki z nominacją do Złotych Masek

Może Cię zainteresować:

Spektakl Teatru Rozrywki z nominacjami do Złotych Masek

Autor: Maciej Poloczek

26/04/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon