Wystawa #StolenMemory w chorzowskim Słowaku

Objazdowy wystawa „#StolenMemory – Skradziona pamięć”, opowiadająca o losach więźniów nazistowskich obozów koncentracyjnych i poszukiwaniu ich rodzin, dotarła do chorzowskiego Słowaka.

Stolen Memory

#StolenMemory to kampania i wystawa przygotowana przez Arolsen Archives - Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich i jednocześnie największe archiwum dokumentów dotyczących ofiar nazistów i ocalonych.

- Zegarek i biżuteria, obrączka ślubna oraz dokumenty, listy i zdjęcia - w obozach koncentracyjnych narodowi socjaliści zabierali ludziom ich rzeczy osobiste. Arolsen Archives przechowuje cały czas około 2 500 przedmiotów należących do byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Wszystkie te przedmioty czekają na zwrot ich rodzinom – czytamy na stronie Arolsen Archives.

Wystawa #StolenMemory opowiada o losach dziesięciu więźniów nazistowskich obozów i poszukiwaniu ich rodzin

W celu przedstawienia biografii prześladowanych, okoliczności zwrotów oraz historii osób, których rodziny są nadal poszukiwane, Arolsen Archives stworzyło m.in. objazdową wystawę #StolenMemory w morskim kontenerze.

Opowiada ona o losach dziesięciu więźniów nazistowskich obozów i poszukiwaniu ich rodzin, Teraz dotarła do Uniwersyteckiego I LO im. J. Słowackiego w Chorzowie, przy ul. Dąbrowskiego 36. W ogrodach Słowaka można ją oglądać codziennie do 14 listopada 2022 r, w godz. 8.00 – 17.00. Wstęp jest bezpłatny.

- Poprzez kody QR dostępne na wystawie można odtworzyć wywiady z odnalezionymi krewnymi, którzy opowiadają o tym, jakie znaczenie ma dla nich zwrot pamiątek. Pokazujemy również, w jaki sposób można się włączyć w kampanię #StolenMemory i rozpocząć samodzielne poszukiwania. To szczególnie ważne w Polsce: ostatnie pamiątki po 900 polskich ofiarach prześladowań wciąż czekają na zwrot! - tłumaczą organizatorzy wystawy.

Dzięki kampanii #StolenMemory od 2016 r. zwrócono już po ponad 500 pamiątek po ofiarach narodowego socjalizmu.

Chorzów Liceum Batorego

Może Cię zainteresować:

Najlepsze licea i technika w Chorzowie

Autor: Maciej Poloczek

13/01/2022

Muzeum Hutnictwa

Może Cię zainteresować:

Już prawie 30 tys. osób odwiedziło Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Autor: Maciej Poloczek

12/10/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon