Wojewoda wznowi postępowanie administracyjne w sprawie „Żabich Dołów”

Jest przełom w sprawie "Żabich Dołów". Chorzowski ratusz poinformował w piątek (12 maja), że właśnie otrzymał postanowienie Wojewody Śląskiego o wznowieniu postępowania administracyjnego w sprawie wydanej decyzji dającej „zielone światło” do rozbiórki nasypów kolejowych na terenie położonego na granicy Chorzowa, Bytomia i Piekar Śląskich Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego.

mat UM Bytom
Żabie Doły

Od kilkunastu dni głośno o przyszłości „Żabich Dołów”. Zajmujący ponad 220 ha kompleks stawów, pól, zagajników i hałdy po byłej kopalni rud cynkowo-ołowiowych stanowi prawdziwą zieloną oazę w sercu przemysłowego Śląska. Jego przyszłość stanęła jednak pod znakiem zapytania po tym, jak bytomska firma JK Technology kupiła przebiegające przez „Żabie Doły” nasypy kolejowe chcąc odzyskać z nich kruszywo. Próbowały się temu przeciwstawić władze Chorzowa, ale ich decyzję uchylił wojewoda śląski. De facto było to więc „zielone światło” dla rozbiórki nasypów.

- Nie rozumiemy dlaczego wojewoda tak postąpił. Złożyliśmy skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na tę decyzję i miejmy nadzieję, że sąd skieruje to do ponownego rozpatrzenia. W naszej ocenie wojewoda podjął decyzję z wadą prawną – ocenił prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala w trakcie czwartkowej (11 maja) pikiety na chorzowskim rynku. Przy okazji zapewnił też, że miasto nie wyda pozwolenie na wycinkę ponad 800 drzew porastających nasypy o co wnioskowała bytomska firma (wcześniej zamiar dołączenia do postępowania administracyjnego m.in. w sprawie wycinki drzew na terenie chorzowskiej części „Żabich Dołów” sygnalizowały też władze Bytomia).

Petycję do wojewody podpisało już ponad 5 tysięcy osób

Rozbiórce nasypów na Żabich Dołach sprzeciwiają się samorządowcy nie tylko w Chorzowa, ale także ci z Bytomia oraz Piekar Śląskich. W piątek bytomska rada miasta przyjęła uchwałę sprzeciwiającą się „realizacji prac budowlanych polegających na rozbiórce nasypu kolejowego” na terenie „Żabich Dołów”, a samorządowcy zapowiadają, że na tym nie poprzestaną.

- Przystąpiliśmy już do prac mających na celu zwiększenie ochrony Żabich Dołów w formie obszaru chronionego krajobrazu. To długotrwały proces i liczymy na poparcie naszych działań przez Sejmik Województwa Śląskiego – zapowiada wiceprezydent Bytomia, Michał Bieda.

Przede wszystkim jednak pracom w obrębie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego sprzeciwiają się mieszkańcy obawiający się tego, że doprowadzą one do zniszczenia tego kompleksu, trwale przekształcą jego krajobraz oraz doprowadzą do szkód w tamtejszej florze i faunie. Rozpoczęli oni zbiórkę podpisów pod petycją do wojewody śląskiego w sprawie sprzeciwu wobec przyjęcia przez niego zgłoszenia dotyczącego prowadzenia prac budowlanych na terenie Żabich Dołów - do tej pory petycję podpisało ponad 5 tysięcy osób.

Wojewoda dostrzegł „nowe okoliczności”. Będzie wznowienie postępowania

Wygląda na to, że ta presja podziałała. W piątek (12 maja) chorzowski ratusz zawiadomił, że otrzymał tego dnia postanowienie Wojewody Śląskiego o wznowieniu postępowania administracyjnego w sprawie wydanej decyzji. Jak podano Śląski Urząd Wojewódzki miał poinformować, że w sprawie pojawiły się nowe okoliczności, na które wskazała wizja lokalna Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, a w dniu wydania postanowienia obiekty objęte zgłoszeniem nie stanowiły drogi kolejowej w rozumieniu prawa budowlanego.

- Bardzo cieszymy się, że Wojewoda Śląski wziął pod uwagę nasze argumenty. Dziękuję mieszkańcom Chorzowa, społecznikom, mediom i wszystkim zaangażowanym w obronę "Żabich Dołów"- mówi Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.

Demonstracja w obronie Żabich Dołów

Może Cię zainteresować:

Wojewodo rozbierz się sam! Demonstracja w obronie Żabich Dołów

Autor: Maciej Poloczek

11/05/2023

Żabie Doły zagrożone Wojewoda zgodził się na rozebranie nasypu Protestują mieszkańcy

Może Cię zainteresować:

Walka o Żabie Doły. Wojewoda dał zgodę na rozebranie nasypu

Autor: Maciej Poloczek

08/05/2023

Decyzja wojewody ws Żabich Dołów to błąd urzędniczy

Może Cię zainteresować:

Decyzja wojewody w sprawie Żabich Dołów to „błąd urzędniczy”? Tak twierdzi wiceprezydent Chorzowa

Autor: Maciej Poloczek

09/05/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon