Decyzja wojewody w sprawie Żabich Dołów to „błąd urzędniczy”? Tak twierdzi wiceprezydent Chorzowa

Wojewoda śląski zezwolił na rozbiórkę nasypów kolejowych w Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym Żabie Doły. Ta decyzja spotkała się ze sprzeciwem władz Chorzowa oraz mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości. - Nieoficjalnie słyszymy, że to raczej jest „błąd urzędniczy” – powiedział Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

fot. Maciej Poloczek
Decyzja wojewody ws Żabich Dołów to błąd urzędniczy

Żabie Doły to zespół przyrodniczo-krajobrazowy chroniony uchwałą Rady Miasta Chorzów z 2018 r., która zakazuje m.in.: niszczenia, uszkadzania lub przekształcania obszaru oraz wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu.

Bytomska firma JK Technology planuje jednak rozebrać dawne nasypy znajdujące się na terenie Żabich Dołów, by odzyskać znajdujące się tam kruszywo. Prezydent Chorzowa dwukrotnie sprzeciwił się tym planom. Inwestor zaskarżył te decyzje, a wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, je dwukrotnie unieważnił.

Wojewoda zgodził się na rozbiórkę nasypów kolejowych w Żabich Dołach. To „błąd urzędniczy”?

Decyzja wojewody jest ostateczna i bytomska firma może ten nasyp rozbierać – stwierdził w Rozmowie Dnia Radia Piekary zastępca prezydenta Chorzowa, Marcin Michalik. Zaznaczył jednak, że miasto odwołało się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

- Zobaczymy jaki będzie tego skutek (…) Nieoficjalnie słyszymy, że to raczej jest „błąd urzędniczy”, niedopatrzenie – powiedział Marcin Michalik.

Wiceprezydent Chorzowa dodał, że sytuacja prawna Żabich Dołów jest „niejednoznaczna”. - To jest zespół przyrodniczo-krajobrazowy, ale to są też tereny pokolejowe, które rządzą się trochę innymi przepisami – stwierdził.

Nie ma jeszcze wszystkich decyzji umożliwiających rozbiórkę nasypów w Żabich Dołach

Marcin Michalik zaznaczył, że firma JK Technology nie ma jeszcze wszystkich decyzji, które umożliwiłyby rozbiórkę nasypów w Żabich Dołach. Chodzi m.in. o zgodę na wycinkę ponad 800 drzew, które porastają nasypy. Wniosek o wycinkę wpłynął do Urzędu Miasta Chorzów. Jaka będzie decyzja?

- Analizujemy ten temat. Natomiast fakt, że zgłosiliśmy sprzeciw (w sprawie decyzji o zezwoleniu na rozbiórkę nasypów – red.) pokazuje nasz tok myślenia – zaznaczył wiceprezydent Chorzowa.

Marcin Michalik dodał, że „niezależnie od tego, jak ta sytuacja się skończy” Żabie Doły zyskają na rozpoznawalności. W obronę tego terenu włączyły się także m.in. władze Bytomia i Piekar Śląskich oraz mieszkańcy tych miast. Zbierane są podpisy pod petycją do wojewody śląskiego w sprawie uchylenie wydanej przez niego decyzji i zwiększenia ochrony tego terenu. Na czwartek, 11 maja 2023 r., przed Urzędem Miasta w Chorzowie zaplanowano także demonstrację w tej sprawie.

Żabie Doły zagrożone Wojewoda zgodził się na rozebranie nasypu Protestują mieszkańcy

Może Cię zainteresować:

Żabie Doły zagrożone. Wojewoda zgodził się na rozebranie nasypu. Protestują mieszkańcy

Autor: Maciej Poloczek

08/05/2023

Chorzow amelung

Może Cię zainteresować:

Chorzów Amelung. Miejsce wypoczynku i rekreacji

Autor: Redaktor Chorzowski

02/02/2021

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon