W śląskim zoo urodziła się najmniejsza małpa świata. To pigmejka karłowata

Śląski Ogród Zoologiczny doczekał się pierwszego przychówku w 2023 r. I to jakiego! W Chorzowie przyszła na świat pigmejka karłowata, najmniejsza małpa świata. Po urodzeniu była wielkości ludzkiego kciuka.

fot. Aneta Furgalińska/Śląski Ogród Zoologiczny
Śląkie zoo Pigmejka karłowata

Dla opiekunów małp ze śląskiego zoo to pierwszy sukces hodowlany w tym roku. Pigmejka karłowata przyszła na świat 5 stycznia 2023 r. i jest to pierwsze potomstwo pary małp z Chorzowa – Leona i Leokadii.

- Malucha początkowo trudno było zauważyć, ponieważ młode pigmejki po urodzeniu mają wielkość ludzkiego kciuka i ważą zaledwie około 16 g – podkreślają w zoo.

Mała pigmejka spędza czas na grzbiecie ojca

Małe pigmejki większość czasu spędzają wczepione w grzbiet ojca, który chroni je przed zagrożeniami. Matka przejmuje młode jedynie na czas karmienia. Dopiero po trzech miesiącach maluch staje się bardziej niezależny i zaczyna przemieszczać się samodzielnie. Młode z Chorzowa ma już prawie miesiąc i – jak podkreślają w zoo – jest zdrowe i szybko rośnie, dzięki czemu można je łatwiej zauważyć na grzbiecie ojca.

- Nie znamy jeszcze jego płci – jej rozpoznanie będzie możliwe dopiero gdy maluch będzie przemieszczał się samodzielnie. Nie chcemy dodatkowo stresować malucha i jego rodziców. Młode nie otrzymało jeszcze imienia. Zgodnie z zasadą przyjętą przez opiekunów małp, wybrane zostanie imię rozpoczynające się na literę „L” – dodają w chorzowskim zoo.

Pigmejka karłowata – najmniejsza małpa świata

Pigmejka karłowata (Cebuella pygmaea) to gatunek małpy z rodziny pazurkowców, należących do małp szerokonosych – tzw. małp nowego świata. Naturalnie występuje w Ameryce Południowej w rejonie górnego biegu amazonki (Ekwador, Brazylia, Kolumbia). Żyją w parach lub małych grupach rodzinnych, złożonych z rodziców i ich potomstwa.

Osobniki komunikują się ze sobą wydając dźwięki podobne do śpiewu ptaków. Prowadzą nadrzewny tryb życia. Odżywiają się owocami, liśćmi, owadami, larwami oraz małymi kręgowcami i bezkręgowcami. Uważane są za najmniejszych przedstawicieli małp – dorosłe osobniki osiągają długość ciała około 13 cm (bez ogona) i masę około 124 g. Gatunek ten został wpisany do czerwonej księgi zwierząt i zaklasyfikowany jako narażony na wyginięcie (kategoria VU).

Chorzów zoo oryksy południowe

Może Cię zainteresować:

Nowi mieszkańcy śląskiego zoo. Zwierzęta przyjechały z Niemiec, a w naturze zamieszkują południe Afryki

Autor: Redakcja

26/01/2023

Śląskie zoo

Może Cię zainteresować:

Rekordowy rok w chorzowskim zoo. Ogród odwiedziło prawie pół miliona gości

Autor: Maciej Poloczek

03/01/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon