Rekordowy rok w chorzowskim zoo. Ogród odwiedziło prawie pół miliona gości

Blisko pół miliona gości, znaczny wzrost dochodów, narodziny 170 zwierząt i wiele ukończonych inwestycji – w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym podsumowano 2022 rok.

fot. FB/Śląski Ogród Zoologiczny
Śląskie zoo

W minionym roku Śląski Ogród Zoologiczny odwiedziło 480 tys. gości. To drugi rok z rzędu, w którym utrzymuje się tak wysoka frekwencja. Choć w zoo podkreślają, że gdyby nie deszczowy wrzesień, to udałoby się osiągnąć poziom pół miliona odwiedzających. Wzrosły również dochody ogrodu, które wyniosły 8 mln zł. To dwa razy więcej niż w roku 2020.

- Wpływ na taki stan rzeczy miała m.in. zmiana cennika biletów wstępu do śląskiego zoo, jaka została wprowadzona w maju 2022 r. Była to pierwsza zmiana cennika od 5 lat. Pomimo nieznacznego wzrostu cen biletów, bilety do śląskiego zoo nadal pozostają najtańszymi biletami do ogrodu zoologicznego w Polsce – zaznacza Daria Kroczek z chorzowskiego zoo.

Sukcesy hodowlane śląskiego zoo

Rok 2022 to także sukcesy hodowlane śląskiego zoo. Najważniejszym przychówkiem były trzy rosomaki tundrowe – pierwszy w historii miot tego gatunku, który przyszedł na świat w polskim ogrodzie zoologicznym. Także urodzony w Chorzowie samiec hirary amerykańskiej był pierwszym w Polsce. Na świat po raz kolejny przyszły także m.in.: świnie rzeczne, panda ruda czy lemury katta. W sumie 170 zwierząt, reprezentujących 36 gatunków.

- Pomimo naszych działań i wszelkich starań, nie wszystkie młode udało się odchować. Każda taka strata jest dla nas niezwykle trudna, nie mamy jednak szans w walce z niektórymi wrodzonymi schorzeniami oraz siłami natury, które mają ogromny wpływ na hodowlę zwierząt, także tą, prowadzona w ogrodzie zoologicznym – mówi Daria Kroczek.

Z innych ogrodów zoologicznych w 2022 r. do Chorzowa sprowadzono 109 nowych osobników reprezentujących 48 gatunków. Udało się m.in. pozyskać z Gdańska samca żyrafy siatkowanej, który dołączył do stada samic, dzięki czemu w śląskim zoo będzie można przystąpić do rozmnażania tego gatunku.

- W kolekcji śląskiego zoo pojawiły się też gatunki, które do tej pory nie były eksponowane w naszym zoo. Najważniejsze z nich to bongo górskie – krytycznie zagrożone wyginięciem antylopy, hulmany czczone, czy też żółwie terekaj, węgorze ogrodowe i waran Martensa – dodaje Daria Kroczek.

Ze śląskiego zoo do innych ogrodów w minionym roku wyjechało 37 osobników z 13 gatunków. To w większości zwierzęta urodzone w Chorzowie, m.in. świnie rzeczne i niale grzywiaste.

Inwestycje w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym

Rok 2022 w chorzowskim zoo to także rok kolejnych inwestycji. Nie tylko tych dużych i widocznych, ale także prac związanych z modernizacją istniejącej infrastruktury.

- Biorąc pod uwagę fakt, ze śląskie zoo powstało w połowie XX w., a duża część infrastruktury pamięta jeszcze początki jego funkcjonowania, to każda, nawet najdrobniejsza modernizacja przybliża go do standardów nowoczesnego ogrodu zoologicznego na miarę XXI w. - zaznaczają w zoo.

Inwestycje ukończone w 2022 r.:

 • kompleks wolier dla kuraków leśnych – głuszców i cietrzewi
 • wybieg letni dla żółwi lądowych
 • modernizacja ogrodzenia i zmiana aranżacji wybiegu arui grzywiastych
 • modernizacja ogrodzenia i wybiegu gepardów
 • modernizacja wybiegu surykatek
 • rearanżacja otoczenia wejścia głównego do ogrodu
 • wymiana i modernizacja wybranych zbiorników w budynku akwarium
 • przebudowa i dostosowanie terrariów do potrzeb nowo sprowadzanych gatunków gadów
 • budowa stacji transformatorowej wraz z siecią średniego napięcia

Inwestycje trwające w 2022 r. i jeszcze nieukończone:

 • budowa pawilonu lasu deszczowego Ameryki Południowej
 • budowa nowego budynku administracyjno-edukacyjnego (budynek dyrekcji zoo)
 • budowa wolier dla rysia i rosomaka

W zoo podkreślają, że przygotowane zostały także kolejne inwestycje. W 2022 r. sfinansowano opracowanie projektów budowy nowej lwiarni oraz szklanego mostu, którego budowa będzie pierwszym etapem modernizacji Skalnej Kotliny Dinozaurów.

Chorzów zoo

Może Cię zainteresować:

Nowy cennik w śląskim zoo. Od 1 maja 2022 będzie drożej

Autor: Maciej Poloczek

25/04/2022

Pingwiny Chorzów

Może Cię zainteresować:

Jesienno-zimowe zmiany w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. To warto wiedzieć przed wizytą w chorzowskim zoo

Autor: Martyna Urban

08/11/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon