Nowi mieszkańcy śląskiego zoo. Zwierzęta przyjechały z Niemiec, a w naturze zamieszkują południe Afryki

Śląski Ogród Zoologiczny wzbogacił się o nowe zwierzęta, których do tej pory nie można było oglądać w Chorzowie. To antylopy oryks południowy. Na razie nowi mieszkańcy zoo się aklimatyzują i poznają opiekunów.

fot. Śląski Ogród Zoologiczny
Chorzów zoo oryksy południowe

Stado oryksów południowych tworzy siedem osobników, to cztery samice i trzy samce. Zwierzęta są w różnym wieku – najmłodsze ma 10 miesięcy, a najstarsze 13 lat. Do Chorzowa przyjechały z ogrodu zoologicznego w Magdeburgu w Niemczech.

Oryksy będzie można zobaczyć dopiero wiosną

- Obecnie oryksy aklimatyzują się do nowego miejsca i poznają opiekunów. Zmienna, zimowa aura sprawia, że nie można ich jeszcze zobaczyć. Zwierzęta przebywają w wewnętrznych pomieszczeniach hodowlanych, a na wybieg zewnętrzny wyjdą gdy tylko warunki atmosferyczne będą bardziej sprzyjające. Od wiosny oryksy będzie zobaczyć na dużym wybiegu przy żyrafiarni – informują w śląskim zoo.

Oryks południowy (Oryx gazella) to gatunek antylopy zamieszkujący trawiaste tereny na południu Afryki. Jest największym z gatunków oryksów – dorosłe osobniki osiągają do 125 cm wysokości w kłębie i masę do 240 kg. Zarówno samce, jak i samice posiadają rogi, z tym, ze rogi samic są zwykle krótsze. Żyją w stadach, które migrują w poszukiwaniu pożywienia. Są typowymi roślinożercami. Podstawę ich diety stanowi świeża trawa.

Szacuje się obecnie, że w środowisku naturalnym żyje obecnie 275 tys. oryksów południowych. Ich populacja jest obecnie stabilna, jednak w przyszłości zagrażają im zmiany środowiska oraz klimatu, a także działalność człowieka.

Śląskie zoo

Może Cię zainteresować:

Rekordowy rok w chorzowskim zoo. Ogród odwiedziło prawie pół miliona gości

Autor: Maciej Poloczek

03/01/2023

Pingwiny Chorzów

Może Cię zainteresować:

Jesienno-zimowe zmiany w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. To warto wiedzieć przed wizytą w chorzowskim zoo

Autor: Martyna Urban

08/11/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon