Przygotowania do ewakuacji obozowego kompleksu Auschwitz–Birkenau już pod koniec 1944 r. Pierwsze kolumny wymaszerowały 17 stycznia 1945 r. z podobozów Neu Dachs w Jaworznie oraz Sosnowitz, a ostatnia cztery dni później z podobozu Blechhammer w Blachowni Śląskiej. Marsze prowadziły m.in. do Wodzisławia Śląskiego i Gliwic. Szacuje się, że podczas marszów zginęło co najmniej 9 tys. więźniów, a ofiary były chowane po drodze.
3. Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju na trasie Oświęcim – Gliwice
W piątek, 21 stycznia 2022 r., wyruszy 3. Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, który ma upamiętnić tragiczne wydarzenia sprzed 77 lat. Organizatorami wydarzenia są Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko z Chorzowa oraz katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
- Kilkudziesięciu uczniów z kilkunastu szkół z Chorzowa, Lędzin, Bierunia, Mikołowa, Borowej Wsi, Przyszowic i Gliwic upamiętni ofiary Marszu Śmierci, pędzonego z Oświęcimia do Gliwic w ramach akcji ewakuacyjnej KL Auschwitz, przeprowadzonej w styczniu 1945 r. - informuje katowicki IPN.
W piątek wczesnym rankiem uczestnicy biegu oddadzą hołd ofiarom KL Auschwitz–Birkenau pod ścianą śmierci przy Bloku 11. Następnie ze światłem pokoju wyruszą z biegową sztafetą do Gliwic. - W trakcie biegu połączone zostaną symbolicznym światłem miejsca pamięci związane z Marszem Śmierci, przy współudziale lokalnych władz i społeczności powiatu bieruńsko–lędzińskiego, Bierunia, Mikołowa, Borowej Wsi, Przyszowic oraz Gliwic – dodają w IPN.
Czytaj także:
Nauczyciel z Chorzowa nagrodzony za krzewienie postawy patriotycznej
Uzupełnieniem i podsumowaniem biegu pamięci będzie konferencja popularno-naukowa, która obędzie się tydzień później – 28 stycznia, w Zespole Szkół Technicznych nr 2 w Chorzowie. W ramach projektu chorzowska szkoła zorganizowała także konkurs literacko–plastyczno–fotograficzny dla młodzieży szkolnej „Auschwitz nie spadło z nieba, nie bądźcie obojętni”.