Nauczyciel z Chorzowa nagrodzony za krzewienie postawy patriotycznej

Adam Lichota, nauczyciel z Chorzowa, został jednym z laureatów pierwszej edycji Nagrody im. Grażyny Langowskiej, która przyznawana jest nauczycielom i wychowawcom za krzewienie postawy patriotycznej.

fot. IPN
Adam Lichota

Uroczystość wręczenia Nagród im. Grażyny Langowskiej odbyła się w poniedziałek, 25 października 2021 r., w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Przyznano ją w trzech kategoriach: dla nauczycieli działających w okresie „Solidarności” (fundator: Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej), polonijnych (fundator: Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”) oraz działających w kraju i wychowujących młodzież w duchu patriotycznym (fundator: IPN).

Adam Lichota, nauczyciel z Chorzowa, z Nagrodą im. Grażyny Langowskiej

W tej ostatniej kategorii nagrodzony został Adam Lichota, nauczyciel historii w Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie. Zrealizował wiele inicjatyw historycznych we własnej szkole i brał udział w wielu projektach realizowanych przez takie instytucje jak: Śląskie Centrum Wolności i Solidarności czy Instytut Pamięci Narodowej.

Z inicjatywy Adama Lichoty zrealizowano m.in. przedstawienie „Historia z bloku 11” poświęcone patronowi szkoły, ofierze KL Auschwitz, prof. Marianowi Batko czy utworzono w szkole escape room’u poświęconego Irenie Sendlerowej. Największym z jego projektów jest, organizowany od 2020 r., Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, który upamiętnia marsz śmierci z Oświęcimia do Gliwic. Bierze w nim udział kilkadziesiąt szkół i instytucji z województwa śląskiego.

Chorzowskiemu nauczycielowi nagrodę wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki. W dwóch pozostałych kategoriach nagrodzono Adama Błaszkiewicza - nauczyciela założyciela i długoletniego dyrektora Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie oraz Ireneuszowi i Cecylii Gugulskim - nauczycielom języka polskiego z Warszawy.

Grażyna Langowska była wybitna nauczycielka i kuratorem oświaty, działaczka „Solidarność” i posłanką na Sejm RP. Nagrodę jej imienia ustanowiono z inicjatywy Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon