W Chorzowie odsłonięto tablicę poświęconą pamięci ks. Jana Machy

W rocznicę beatyfikacji ks. Jana Machy, męczennika z Chorzowa, w kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą kapłanowi.

Ks. Jan Macha został beatyfikowany 20 listopada 2021 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach (pierwotnie beatyfikacja planowana była na październik 2020 r., ale została przełożona z powodu pandemii COVID-19).

W rocznicę tego wydarzenia, 20 listopada 2022 r., w kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym, skąd pochodził kapłan, odsłonięto poświęconą mu tablicę. Tablica została ufundowana przez miasto Chorzów i znalazły się tam podstawowe fakty z życia chorzowskiego męczennika:

ks. Jan Macha
męczennik II wojny światowej
urodzony 18 I 1914 r. w Chorzowie Starym
święcenia 25 VI 1939 r. w katowickiej katedrze p.w. św. Ap. Piotra i Pawła
ścięty na gilotynie 3 XII 1942 r. w Katowicach
beatyfikowany 20 XI 2021 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach

Ks. Jan Macha – męczennik z Chorzowa

Jan Macha urodził się się 18 stycznia 1914 r. w Chorzowie Starym. Święcenia kapłańskie przyjął dwa miesiące przed wybuchem II wojny światowej, a we wrześniu 1939 r. został wikarym w parafii św. Józefa w Rudzie Śląskiej. Szybko zaczął pomagać rodzinom osób rozstrzelanych, aresztowanych i wywiezionych do obozów koncentracyjnych. Zaangażował się także w działalność konspiracyjną.

Za swoją działalność został zatrzymany przez Niemców we wrześniu 1941 r. i osadzony w więzieniu w Mysłowicach. Przez kilka miesięcy był przesłuchiwany i torturowany, a 17 lipca 1942 r. wraz z klerykiem Joachimem Guertlerem, został skazany na śmierć. Na wykonanie wyroku czekał przez ponad cztery miesiące w celi śmierci. Został ścięty na gilotynie w katowickim więzieniu przy ul. Mikołowskiej, krótko po północy z 2 na 3 grudnia 1942 roku. Jego ciało zostało prawdopodobnie przewiezione do Auschwitz i tam spalone w krematorium.

Ksiądz Jan Macha

Może Cię zainteresować:

Ksiądz Jan Macha, błogosławiony męczennik z Chorzowa

Autor: Redakcja

20/11/2021

Ks macha

Może Cię zainteresować:

Ustalono datę beatyfikacji ks. Jana Machy, męczennika z Chorzowa

Autor: Redaktor Chorzowski

04/03/2020

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon