Ustalono datę beatyfikacji ks. Jana Machy, męczennika z Chorzowa

Beatyfikacja ks. Jana Machy odbędzie się 17 października br. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Termin uroczystości zaaprobował papież Franciszek. Mszy beatyfikacyjnej będzie przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kardynał Angelo Becciu.

Ks macha

Ks. Jan Macha w czasie wojny prowadził tajną działalność charytatywną

Ks. Jana Macha urodził się w 1914 roku w Chorzowie. Tuż po maturze chciał wstąpić do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, ale z powodu nadmiaru zgłoszeń nie został przyjęty. Udało się to dopiero rok później, w 1934 roku. Święcenia kapłańskie przyjął kilka tygodni przed wybuchem II wojny światowej. Na krótko został wikarym w swojej macierzystej parafii w Chorzowie Starym, a później został skierowany do parafii św. Józefa w Rudzie Śląskiej. Tam nawiązał łączność z tajną polską organizacją i zaangażował się w działalność charytatywną wśród polskiej ludności dotkniętej działaniami wojennymi. Za to został aresztowany we wrześniu 1941 roku, a jego proces odbył się niemal rok później.

- Ks. J. Macha zarzucono to, że wspierał polskie rodziny i został oskarżony o zdradę stanu. Świadkami występującemu przeciwko oskarżonemu byli gestapowcy: Baucz i Gawlik. Adwokatowi odebrano prawo głosu, dlatego ks. Jan sam wygłosił półtoragodzinną mowę obronną. Uzasadniał swoją postawę tym, że jako kapłan czynił wszystko na wzór Jezusa. Przez cały dzień ks. Jan nie otrzymał nic do jedzenia i picia. Rodzina przez cały czas czuwała na korytarzu i nawet w czasie przerwy nie pozwolono im zbliżyć się do oskarżonego. Wreszcie wieczorem wydano wyrok: kara śmierci przez ścięcie. Ks. Jan przyjął wyrok spokojnie - czytamy na stronie ksmacha.pl.

Wyrok wykonano 3 grudnia 1942 w więzieniu katowickim. Na cmentarzu w Chorzowie Starym znajduje się symboliczny grób ks. Jana Machy.

Proces beatyfikacyjny ks. Jana Machy rozpoczął się blisko siedem lat temu

Proces beatyfikacyjny ks. Jana Machy na szczeblu diecezjalnym rozpoczął się w listopadzie 2013 roku. Po niecały roku zamknięto ten etap i przekazano akta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. Dekret o ważności postępowania diecezjalnego został wydany we wrześniu 2016 roku. Po kolejnych etapach kościelnego procesu papież Franciszek w listopadzie ubiegłego roku podpisał dekret o jego męczeństwie, otwierając drogę do jego beatyfikacji, która odbędzie się 17 października 2020 roku.

fot. wikipedia.pl

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon