Tramwaje wracają na ul. 3 Maja w Chorzowie. Jednak nie pojedzie "jedenastka"

W końcu! Po trzech latach przerwy tramwaje wracają na ul. 3 Maja w Chorzowie. Ruch przywrócony zostanie w poniedziałek, 23 stycznia 2023 r. Jednak ze względu na przebudowę ul. Katowickiej w centrum Chorzowa zamiast linii nr 11 do Katowic, pojedzie linia nr 10 do Bytomia.

Modernizacja ul. 3 Maja to jedna z kilku dużych inwestycji w Chorzowie prowadzonych wspólnie przez spółkę Tramwaje Śląskie oraz miasto. Planowo miała się zakończy już ponad rok temu, ale znacznie się przeciągnęła.

– Po tym jak od 2 stycznia ulica 3 Maja została w pełni oddana do ruchu kołowego oczekiwaliśmy jeszcze na gotowość tramwajową. Ostatnie prace związane z zasilaniem zostały zrealizowane i tym samym od 23 stycznia możemy przywrócić ruch tramwajów, tak oczekiwany przez pasażerów w Chorzowie – mówi Andrzej Zowada, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Śląskie.

Zamiast 11 do Katowic pojedzie 10 do Bytomia

Na tory nie wróci jednak tramwaj linii nr 11. Ze względu prace w rejonie dawnej Huty Kościuszko przez najbliższe miesiące nie będzie możliwości przejazdu między ul. Metalowców a estakadą, tym samym tramwaje z ul. 3 Maja nie będą kursować w stronę Katowic.

– Dlatego też powstaje tymczasowe połączenie torowe w relacji zachód – północ, które umożliwi tramwajom jadącym ulicą 3 Maja skręt w lewo w stronę Bytomia i przeciwnie – wyjaśnia Andrzej Zowada.

Zamiast tramwajów linii nr 11 będą tramwaje linii nr 10, które będą kursować między pętlą w Chebziu a placem Sikorskiego w Bytomiu przez Chorzów. Wznowienie ruchu tramwajowego oznacza też zawieszenie tymczasowej linii autobusowej T-11.

Chorzów: Tramwaje wracają na ul. 3 Maja. Kierowcy i piesi muszą uważać

Do nowej sytuacji na ul. 3 Maja w Chorzowie muszą się dostosować także kierowcy i piesi. – Przy tak długiej przerwie kierowcy przyzwyczaili się parkować, gdzie się da, bez zastanawiania się, czy nie blokuje się ruchu tramwajowego. Dlatego apelujemy do kierowców, by od poniedziałku parkowali starannie, by nie doprowadzać do zatrzymań ruchu tramwajów, co wiąże się nie tylko z kłopotem dla pasażerów, ale też z wysokimi karami dla kierowców - mówi rzecznik tramwajowej spółki. Z kolei do pieszych jest apel o uwagę przy przechodzeniu przez jezdnię, po której znów kursować będą tramwaje.

Chorzów Katowicka

Może Cię zainteresować:

Szykuje się drogowy armagedon w Chorzowie. Rusza drugi etap przebudowy ul. Katowickiej

Autor: Maciej Poloczek

13/01/2023

Chorzów 3 Maja

Może Cię zainteresować:

Koniec prac na ul. 3 Maja w Chorzowie. Samochody mogą jeździć, na tramwaje trzeba poczekać

Autor: Maciej Poloczek

03/01/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon