Tani węgiel stanieje. W Chorzowie będzie nowa cena za preferencyjny zakup

W tym roku nadal można składać wnioski o zakup węgla po preferencyjnie cenie. W Chorzowie od 1 kwietnia 2023 r. cena za tonę takiego paliwa będzie niższa.

Węgiel

Zgodnie z Ustawą o dodatku węglowym z preferencyjnego zakupu może skorzystać jedna osoba w gospodarstwie domowym w przypadku, gdy głównym źródłem jego ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Niższa cena na preferencyjny zakup węgla

Jedno takie gospodarstwo domowe uprawnione było do zakupu 1,5 tony węgla do końca 2022 r. i kolejnej 1,5 tony w roku 2023. Do tej pory w Chorzowie cena za preferencyjny zakup wynosiła 2 tys. zł za tonę. Od 1 kwietnia 2023 r. będzie obniżona do kwoty 1850 zł. Zarządzenie w tej sprawie podpisał prezydent miasta, Andrzej Kotala. Wnioski można składać w wyznaczonych placówkach PGM Chorzów.

- We wniosku składanym na rok 2023 można uwzględnić ilość paliwa z roku 2022, która nie została zakupiona. W przypadku gdy do 31 grudnia 2022 r. nie dokonano zakupu paliwa stałego w ramach zakupu preferencyjnego albo dokonano takiego zakupu w ilości mniejszej niż 1 500 kg, to ilość paliwa stałego niezakupionego w ramach limitu z roku 2022 r. powiększa limit roku 2023 r. maksymalnie do 3 000 kg – informują w Urzędzie Miasta Chorzów.

Spada także rynkowa cena węgla. W składach można już dostać tonę za mniej niż 2 tys. zł. W e-sklepie Polskiej Grupy Górniczej jest jeszcze taniej – np. za tonę Orzecha, Kostki czy Groszku trzeba zapłacić poniżej 1,5 tys. zł.

Węgiel

Może Cię zainteresować:

W Chorzowie ruszyła sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie

Autor: Maciej Poloczek

30/11/2022

Chorzów dymiące kominy

Może Cię zainteresować:

Dodatek węglowy w Chorzowie. Wypłaty najwcześniej za tydzień

Autor: Maciej Poloczek

22/09/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon