„Tam a nazod”. Sześć lat w historii Ruchu Chorzów. Upadek i powrót do elity na zdjęciach

Ostatnie sześć lat to największy w historii upadek Ruchu Chorzów i spektakularny powrót do piłkarskiej elity. Łzy smutku, gorycz porażki przeplatana poczuciem dumy i radością z kolejnych awansów – to wszystko będzie można zobaczyć i przypomnieć sobie na wystawie „Tam a nazod”.

Tam a nazod Sześć lat w historii Ruchu Chorzów Upadek i powrót do elity na zdjęciach

W 2017 Ruch Chorzów spadł z Ekstraklasy, zajmując ostatnie miejsce w tabeli. To był dopiero początek upadku. W sezonie 2017/2018 Niebiescy spadli z 1. ligi, a rok później z 2. ligi. Za każdym razem z ostatniego miejsca. Wydawało się, że klub w ogóle nie przystąpi do rozgrywek 3. ligi i niewiele brakował, by przestał istnieć w obecnej formie.

Ostatecznie największy kryzys w historii Ruchu Chorzów udało się przełamać. Klub przystąpił do rozgrywek, a stery na Cichej przejął Seweryn Siemianowski. Niebiescy mogli włączyć się do walki o awans, ale z powodu pandemii COVID-19 rozgrywki przerwano i Ruch zakończył na trzecim miejscu. Powrót do elity rozpoczął się rok później. Najpierw awans do 2. ligi, później do 1. i ostatecznie do Ekstraklasy.

Zdjęcia dokumentują upadek Ruchu Chorzów i powrót klubu do piłkarskiej elity

Przyglądał się temu, brał aktywny udział i uwieczniał Tomasz Stefanik – fotograf, kibic Niebieskich i członek Stowarzyszenia Kibiców „Wielki Ruch”. Od 10 lat związany z redakcją Niebiescy.pl, a latach 2021-2022 klubowy fotograf na Cichej. Historię przez niego utrwaloną będzie można oglądać na wystawie „Tam a nazod”.

- To zbiór jego najważniejszych zdjęć wykonanych w ciągu sześciu ostatnich lat, będący dokumentacją bolesnego upadku oraz sensacyjnego powrotu Niebieskich do piłkarskiej elity. W tle wydarzeń sportowych wyłania się również obraz oddanej kibicowskiej społeczności zjednoczonej wspólnym mianownikiem – fanatyczną miłością do klubu, która pozwoliła mu przetrwać najtrudniejszy w jego ponad stuletniej historii epizod – informują w stowarzyszeniu „Wielki Ruch”.

Wystawę będzie można oglądać od 17 do 31 sierpnia 2023 r. w Oddziale Historii Miasta i Regionu Muzeum Hutnictwa, przy ul. Powstańców 25 w Chorzowie. Jej organizatorem jest Stowarzyszenie Kibiców „Wielki Ruch”.

Zrzutka na wydanie kolejnej części Historii Ruchu Chorzów

Może Cię zainteresować:

Zrzutka na wydanie kolejnej części „Historii Ruchu Chorzów”. Autorzy proszą kibiców o pomoc

Autor: Maciej Poloczek

02/08/2023

Legia Warszawa Ruch Chorzów Wszystko posypało się w momencie straty pierwszej bramki trener Niebieskich po meczu

Może Cię zainteresować:

„Wszystko posypało się w momencie straty pierwszej bramki”. Trener Ruchu po meczu z Legią

Autor: Maciej Poloczek

07/08/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon