Święto miasta Chorzów. Koncert Universe na rynku

W niedzielę, 4 czerwca 2023 r., na rynku w Chorzowie wystąpi zespół Universe. To kolejne wydarzenie w ramach tegorocznego Święta Miasta. Będzie też festyn rodzinny i piknik ekologiczny. Impreza odbędzie się w godz. 15.00-20.00.

fot. FB/Universe - strona zespołu
Święto miasta Chorzów Koncert Universe na rynku

Zespół Universe został założony w 1981 r. przez Mirosława Bregułę i Henryka Czicha. Dwa lata później wziął udział w eliminacjach do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki i wystąpił podczas 20. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na którym zajął drugie miejsce za piosenkę „Mr. Lennon”.

Mr Lennon - 40 lat po pierwszym sukcesie w Opolu

Do tych wydarzeń będzie nawiązywał koncert na chorzowskim rynku, który zatytułowano „Mr Lennon - 40 lat po pierwszym sukcesie w Opolu”. Po tym sukcesie były oczywiście kolejne, m.in. nagroda publiczności na festiwalu w Opolu w 1988 r. za piosenkę „Tacy byliśmy” czy pierwsza nagroda w konkursie premier na festiwalu w Opolu w 1992 r. za „Daj mi wreszcie święty spokój”.

Pierwszy album grupy Universe ukazał się dopiero w 1991 r. i został nazwany – nieco przekornie – „The best of”. Do 2000 r. Mirosław Breguła wraz z Henrykiem Czichem nagrali 11 albumów, a zespół cały czas koncertował. Występował nie tylko w Polsce, ale także m.in. w Niemczech, USA i na Kubie. Później Mirosław Breguła rozpoczął karierę solową, którą przerwał nowotwór krtani. W 2007 r. popełnił samobójstwo, a nowym liderem zespołu został Henryk Czich.

Bluesowa Eurowizja w Chorzowie European Blues Challenge

Może Cię zainteresować:

„Bluesowa Eurowizja” w Chorzowie. Na konkurs przyjadą muzycy z ponad 20 krajów

Autor: Maciej Poloczek

17/05/2023

Chorzów Święto Miasta

Może Cię zainteresować:

Święto Miasta Chorzów 2023. Urząd miasta zapowiedział pierwszych artystów

Autor: Redakcja

02/05/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon