„Bluesowa Eurowizja” w Chorzowie. Na konkurs przyjadą muzycy z ponad 20 krajów

Chorzów na trzy dni będzie stolicą europejskiego bluesa. W dniach 1-3 czerwca 2023 r. w mieście odbywać się będzie European Blues Challenge, konkurs dla zespołów z ponad 20 krajów. Będzie to pierwsza edycja tej imprezy w Polsce. Konkurs nazywany jest „bluesową Eurowizją”.

Bluesowa Eurowizja w Chorzowie European Blues Challenge

European Blues Challenge (EBC) to konkurs wymyślony przez pasjonatów bluesa zrzeszonych w European Blues Union. Jego celem jest promowanie i wzmacnianie europejskiej sceny bluesowej. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2011 r. w Berlinie. Dla zespołów bluesowych to okazja do zaprezentowania się przed międzynarodową publicznością, a dla zwycięzców przepustka do występów na najbardziej prestiżowych festiwalach w Europie, takich jak: Santa Maria Blues Festival (Azory), BB Blues Festival (Portugalia), Lucerne Blues Festival (Szwajcaria), Blues in Hell (Norwegia).

European Blues Challenge w Chorzowie - 1-3 czerwca 2023 r.

W Chorzowie ten międzynarodowy konkurs miał się odbyć już w 2021 r. Niestety, jak wiele innych imprez w tamtym czasie, trzeba było go odwołać z powodu pandemii koronawirusa. Z organizacji wydarzenia jednak nie zrezygnowano. European Blues Challenge odbędzie się w dniach 1-3 czerwca 2023 r. w chorzowskim kompleksie Sztygarka i będzie to pierwsza plenerowa edycja konkursu.

- Jest to impreza o zasięgu europejskim, jednocześnie wciąż kameralna, bo krąg odbiorców bluesa nie jest aż tak wielki. Jednak wierzę, że dzięki tej imprezie ta muzyka znajdzie kolejne rzesze, jak nie fanów, to sympatyków. Do słuchania bluesa trzeba dojrzeć. Trzeba zrozumieć, że blues dał początek muzyce rockowej i ważny jest także ten wymiar edukacyjny – mówi Andrzej Matysik, redaktor naczelny kwartalnika „Twój Blues” i współorganizator wydarzenia.

Chorzów to pierwsze miasto w Polsce, w którym obędzie się European Blues Challange. Dlaczego właśnie tu? - Nie wiem czy jest drugie miasto w Polsce tak mocno zakorzenione w bluesie – przez muzyków wywodzących się z naszego miasta czy też imprezy, które cyklicznie organizowane są w Chorzowie. Mam na myśli Bluestracje czy Galę Blues Top organizowaną przez kwartalnik „Twój Blues”. Więc wydawało się naturalne, że spuentujemy te działania tak prestiżowym wydarzeniem – mówi Rafał Zaremba, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Chorzów.

Do Chorzowa przyjadą bluesowe zespoły z ponad 20 krajów

Na EBC do Chorzowa przyjadą przedstawiciele 21 krajów zrzeszonych w European Blues Union plus przedstawiciel Ukrainy. Konkurs nazywany jest często „bluesową Eurowizją”. - Można tak powiedzieć – przyznaje Andrzej Matysik. Dodaje jednak, że głosowanie wygląda inaczej niż w przypadku Eurowizji. - Jest międzynarodowe jury, a głosowanie jest anonimowe. Karty do głosowania są bardzo szczegółowe i ocenia się w czterech kategoriach. Trudno tu lobbować – zaznacza.

Zespoły, które wezmą udział w konkursie wyłaniane są w narodowych przeglądach. W Polsce podczas plenerowej imprezy Suwałki Blues Festival, a w tym roku nasz kraj reprezentować będzie grupa Blues Fighters. To – jak mówi Andrzej Matysik – właściwie grupa polsko-amerykańska. - Tworzy ją trzech muzyków polskich (Robert Fraska – gitara basowa, Wojciech Kubiak – gitara oraz Dariusz Nowicki – perkusja – red.) i naturalizowany Amerykanin – Chuc Frazier, gitarzysta i wokalista z Teksasu, który od kilku lat mieszka w Polsce i założył tu rodzinę. To przykład tego, że ta muzyka jest ponadgraniczna – dodaje Matysik.

Konkursowe występy będą na scenie ustawionej przy Szybie Prezydent, tam będzie strefa płatna z miejscami siedzącymi. Jednak EBC w Chorzowie to wiele imprez towarzyszących, m.in. wokół szybu, gdzie będzie strefa otwarta i zaplanowano tam m.in. plenerową czytelnię. W Grubie Bluesa na terenie Sztygarki będą się odbywały warsztaty muzyczne i pokazy, a w Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu na chorzowskim rynku zaplanowano m.in. wystawę zdjęć z poprzednich edycji EBC.

- Cieszy mnie, że lokalne instytucje kultury chcą wykorzystać tę okazję. Jest to dla Chorzowa kolejna szansa pokazania swojego oblicza jako miasta, które mocno postawiło na kulturę. Nie tylko na bluesa, ale ogólnie na kulturę. Ja, jako chorzowianin, jestem z tego bardzo dumny – mówi Andrzej Matysik.

Konkursowe występy będą się obywać 2 i 3 czerwca w Sztygarce, ale 1 czerwca w MDK Batory zaplanowano „The EBC Befor Party”. Gospodarzem wieczoru będzie polska grupa Boogie Boys, która w Chorzowie świętować będzie dwudziestolecie działalności artystycznej i promować swoją nową płytę. - Zaprosiliśmy ten zespół, bo w pierwszej edycji EBC w Berlinie reprezentował Polskę. Świetnie tam sobie poradzili. Jest to też pierwszy europejski zespół, który na międzynarodowym konkursie w Memphis zdobył drugie miejsce – mówi Zofia Matysik z Agencji Koncertowo-Wydawniczej Delta, współorganizatorka wydarzenia.

European Blues Challenge 2023 obywa się w ramach chorzowskiego Święta Miasta.

Chorzów Święto Miasta

Może Cię zainteresować:

Święto Miasta Chorzów 2023. Urząd miasta zapowiedział pierwszych artystów

Autor: Redakcja

02/05/2023

Teatr Rozrywki Tootsie

Może Cię zainteresować:

Z Broadwayu do Chorzowa. Polska prapremiera musicalu „Tootsie” w Teatrze Rozrywki

Autor: Maciej Poloczek

16/05/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon