Światowy Dzień Oceanów w śląskim zoo. Można zgarnąć darmowe wejściówki

Każdego roku, 8 czerwca, obchodzony jest Światowy Dzień Oceanów. W tym roku motywem przewodnim jest hasło „Czas na pakt z Oceanem”, a świętować można także w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Będą darmowe wejściówki.

fot. pixabay.com
Światowy Dzień Oceanów w śląskim zoo Można zgarnąć darmowe wejściówki

Bez oceanów życie na Ziemi nie byłoby możliwe. To one regulują klimat, dostarczają tlen niezbędny do życia większości organizmów na planecie oraz pochłaniają dwutlenek węgla, łagodząc tym samym skutki globalnego ocieplenia. Złożone ekosystemy oceanów pełne są tysięcy gatunków fauny i flory. Stanowią także źródło pożywienia dla miliardów ludzi i zapewniają utrzymanie wielu społeczności w różnych zakątkach świata. Światowy Dzień Oceanów, obchodzony 8 czerwca, ma nam przypominać, że wszyscy jesteśmy od nich zależni, bez względu na to, gdzie mieszkamy.

- To doskonała okazja, aby celebrować piękno i bogactwo podmorskiego świata, ale także lepiej poznać i zrozumieć morskie ekosystemy. Aby je chronić, nie trzeba wielkich czynów. Wystarczy ograniczyć ilość zużywanego plastiku, ze starannością segregować śmieci, a podczas zakupów do sklepowego koszyka wrzucać produkty rybne i owoce morza z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC, który gwarantuje, że pochodzą one z połowów, prowadzonych z poszanowaniem oceanów i ich różnorodności biologicznej – podkreślają w Marine Stewardship Council (MSC).

Morska edukacja dla każdego i darmowe wejściówki do śląskiego zoo

Z okazji Światowego Dnia Oceanów organizacja pozarządowa MSC organizuje kampanię pod hasłem „Czas na pakt z Oceanem”, zachęcając Polaków do pogłębiania wiedzy na temat ekosystemów morskich, lepszego poznania zagrożeń, z jakimi mierzą się oceany świata oraz podejmowania odpowiedzialnych wyborów konsumenckich.

W ramach obchodów Światowego Dnia Oceanów MSC zaprasza do odkrywania tajemnic podmorskiego świata w ogrodach zoologicznych i placówkach edukacyjnych w całej Polsce. Tego dnia na pierwsze 50 osób, które odwiedzą Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie i podadzą hasło „MSC – chroń morza i oceany” czekają bezpłatne wejściówki. Dodatkowo, goście zoo będą mogli obejrzeć tematyczną wystawę poświęconą oceanom.

Światowy Dzień Oceanów uznany przez ONZ w 2009 r.

Światowy Dzień Oceanów został ustanowiony przez Rząd Kanady w 1992 r., oficjalnie przez ONZ został uznany w 2009 r. Odbywa się co roku, zawsze 8 czerwca. Ma nam przypominać, że wszyscy jesteśmy zależni od oceanów, bez względu na to, gdzie mieszkamy, dlatego też wszyscy powinniśmy czuć się odpowiedzialni za ich stan. Stanowi to okazję do podejmowania działań mających na celu ochronę dzikich zwierząt i zagrożonych siedlisk w morzach i oceanach.

MSC (Marine Stewardship Council) jest niezależną, międzynarodową organizacją pozarządową, która działa od ponad 25 lat. Wraz z naukowcami, rybakami oraz organizacjami ekologicznymi MSC opracowało standardy środowiskowe w zakresie zrównoważonego rybołówstwa, aby promować przyjazne środowisku praktyki rybackie wśród konsumentów i partnerów na całym świecie. W Polsce MSC działa od 10 lat.

Nowi mieszkańcy chorzowskiego zoo To najmniejsze krokodyle świata

Może Cię zainteresować:

Nowi mieszkańcy chorzowskiego zoo. To najmniejsze krokodyle świata

Autor: Redakcja

28/04/2023

Pingwiny z Chorzowa wróciły na zewnętrzny wybieg

Może Cię zainteresować:

Pingwiny z Chorzowa wróciły na zewnętrzny wybieg. Znów można podziwiać sympatyczne nieloty

Autor: Maciej Poloczek

18/04/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon