„Świadkowie historii”. Uczniowie z Chorzowa napisali książkę o pandemii

Powstała wyjątkowa książka o czasach pandemii COVID-19. Napisali ją uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Chorzowie oraz ich rodzice i nauczyciele . To „Świadkowie historii”.

Pomysł na książkę zrodził się podczas lekcji historii w klasie 6a. Jak tłumaczy Joanna Piećko-Szopińska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 18 z Chorzowa Batorego, rozmawiano m.in. o tym, że wszyscy są świadkami największej globalnej pandemii współczesnego świata.

- Jaki ze mnie świadek historii, jeśli nie będę wymieniony z imienia i nazwiska w żadnej książce czy podręczniku? – zapytał wtedy jeden z uczniów.

To był impuls, którego efektem jest książka „Świadkowie historii”. Jej autorami są uczniowie i ich rodzice oraz nauczyciele z chorzowskiej podstawówki.

Młodsze dzieci rysowały, starsze opisywały swoje przeżycia

Każda klasa ma swój rozdział, który rozpoczyna się wstępem wychowawcy. Są tam zdjęcia uczniów oraz ich wspomnienia z czasu pandemii – młodsze dzieci rysowały, starsze opisały swoje przeżycia. Jest też rozdział tylko dla dorosłych – napisany przez nauczycieli i rodziców uczniów.

- Zastanowiliśmy się, czego w tym okresie nauczyliśmy się o sobie, innych, ludzkim życiu, o ważnych dla nas wartościach i wyborach. Projekt miał też szerszy charakter – chcieliśmy, by uczniowie mogli poznawać świadków historii, osoby, które historię tworzą, i by rozumieli ich rolę. Pragnęliśmy, by uczniowie poprzez własne doświadczenie dowiedzieli się, jak pisze się i wydaje książki – dodaje Joanna Piećko–Szopińska.

Książka poświęcona jest w części Iwonie Parzoch, nauczycielce z SP nr 18, która zmarła w wyniku powikłań po zachorowaniu na COVID-19. Wstęp napisał Wiceprezydent Wiesław Ciężkowski, a jej wydanie zbiegło się z rocznicą 45-lecia założenia szkoły. Dochód z książki będzie przeznaczony na Dom Aniołów Stróżów, którego filia działa w Chorzowie Batorym.

Chorzów Szkoła Podstawowa nr 12

Może Cię zainteresować:

Ekologiczna inwestycja w chorzowskiej „dwunastce”

Autor: Maciej Poloczek

06/07/2022

Chorzów Szkoła Podstawowa nr 17

Może Cię zainteresować:

Zlikwidowano zerówki w dwóch chorzowskich szkołach

Autor: Maciej Poloczek

29/06/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon